BUDAK’TAN SANAYİ ÜRETİM TASARISINA ELEŞTİRİ

0
558
Print Friendly, PDF & Email

-“HÜKÜMETİN TASARISI REFORMA DEĞİL TALANA ENDEKSLİ”
-“OSB’LER BAKANLIĞIN BİR BİRİMİ HALİNE GETİRİLMEK İSTENİYOR”
-“ZEYTİNLİKLER, MERALAR VE KIYILARI BETONLAŞTIRARAK, 2 TRİLYON DOLAR HEDEFİNE ULAŞILAMAZ”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Çetin Osman Budak, sanayi sektörünün 15 yıldır katma değer ve istihdam artışı konusunda ciddi bir ilerleme sağlayamadığını, TBMM’ye sunulan sanayi üretimi paketinin de bir vizyon ve stratejiye dayanmadığını belirterek, “Hükümetin bakışı ve TBMM’ye sunulan tasarıyla sanayi de bir sıçrama mümkün değil. Tasarı reforma değil, talana endeksli. Zeytinlikler, meralar ve kıyıları betonlaştırarak, 2 trilyon dolar hedefine ulaşılamaz” dedi. OSB’lerle ilgili Bakanlığın yetkilerinin arttırılmasına tepki gösteren Budak, “OSB’ler bakanlığın birimi haline getirilmek isteniyor. Vali vardı, bir de bakanlık vesayeti kuruluyor” diye konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu’nda görüşülecek olan, “Sanayinin Geliştirilmesi ve Üretimin Desteklenmesi Amacıyla Bazı Kanun ve Kanun Hükmünde Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı”nı eleştirdi. Yüksek teknolojili ürün ihracatının yüzde 3 seviyelerinde kaldığını, orta gelir düzeyinin bir türlü aşılamadığını kaydeden Budak, “Ayakları yere basmayan sanayi strateji belgeleriyle sanayi sektörü neredeyse yerinde saydı. Şimdi reform diye TBMM’ye bir tasarı gönderildi ama sanki sanayinin temel sorunu yer ve araziymiş gibi sunuluyor. TRT payı, emlak vergisi, hafta sonu tatili reform diye sunuluyor. Bu bakış açısıyla bir ilerleme, sıçrama sağlanması mümkün değil. Aklınıza gelen maddeleri bir torbaya doldurarak, sanayi reformu yapılamaz. Katma değeri yüksek üretim için özgür akıl, yaratıcılık gerekiyor. Demokrasiyi, hukuku rafa kaldırıp, üniversiteleri tek tipleştirip susturarak, bilim ve teknoloji gelişir mi? Önce bu zihniyetin değişmesi gerekir. Öncelikle reform eğitimde, hukukta ve demokraside olması gerekir” diye konuştu.

ZEYTİNLİK TALANI DENİZ DOLGUSUYLA SANAYİ

Tasarıyla zeytinlikler, meralar ve kıyıların sanayi tesisleri için tahsisinin önünün açıldığını kaydeden Budak, “Şehir içinde kalmış sanayi sitelerinin taşınması doğru bir adımdır ancak bunun nasıl olacağı belli değil. Bu gibi adımların arkasına saklanarak, zeytinlikler, meralar, kıyılar da betona açılıyor. Sanki başka yer kalmamış gibi zeytinlikler, meralar sanayiye açılıyor, sağlık tesisi ve sanayi tesisleri için denizin doldurulmasına izin verilmek isteniyor. 2023 hedeflerinin yakalanmasının önündeki engel meralar mıdır? Zeytinlikler, meralar, kıyılar sanayiye açılınca Türkiye 2023’te 2 trilyon dolar milli gelir hedefine mi ulaşacak? Bu maddeler mutlaka gözden geçirilmeli” dedi.

OSB’LERE VESAYET

Organize sanayi bölgeleriyle (OSB) ilgili hükümlerde de Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na geniş denetim yetkileri verildiğine dikkat çeken Budak, “OSB’lerle ilgili bazı iyileştirmeler söz konusu ve OSBÜK yasal statüye kavuşuyor. Ancak Bakanlığa, OSB yönetimlerine doğrudan müdahale etme yetkisi veriliyor ki bunu kabul etmek mümkün değil. Özgürce karar alamaya OSB’ler faaliyetlerini nasıl ileriye taşıyacak. Bakanlığın görevden alma yetkisi sürekli bir baskı oluşturacak. Valiler vardı bir de üzerine bakanlık vesayeti oluşturuluyor. Bu doğru değil. OSB’deki parsellerin OSB dışına çıkarılması konusunda Bakanlığa yetki verilmesi, OSB’lerde gayrimenkul yatırım ortaklığı kurulması konusunun da çok iyi değerlendirilmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.