Bugün, Dünya Emekçi Kadınlar Günü..

0
436
Print Friendly, PDF & Email

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Kadın Kolları, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle Atatürk Anıtı’na çelenk sundu. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Cumhuriyet Meydanı Atatürk Anıtı önünde toplanan CHP Kadın Kolları üyeleri çelenk sunumunun ardından basın açıklaması yaptı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Kadın Kolları İl Başkanı Nilüfer Deveci’nin açıklaması şöyle;

 

Afrin operasyonu’nun 48. gününde şimdiye kadar şehit düşen 43 askerimize Allah’tan rahmet, yaralanan 156 askerimize acil şifalar diliyorum..

Operasyonun bir an önce son bulmasını ve evlatlarımızın sağ salim vatanımıza geri dönmesini temenni ediyorum..

Bugün, Dünya Emekçi Kadınlar Günü..

1857 yılında Amerika Birleşik Devletleri’nin Newyork kentinde yaşayan 40.000 işçinin insanlık dışı çalışma koşullarına ve düşük ücrete karşı başlattıkları grev polisin saldırısı ile kanlı bir olaya dönüşmüş çoğu kadın 129 işçi can vermiştir.

Yurdumuzda, ilk defa 8 Mart 1921 yılında anılmaya başlanmıştır.

Kadınların özgür ve eşit bireyler durumuna gelmesi için mücadele etmek, yalnızca kadınlar tarafından değil Laik Demokratik Sosyal Hukuk devleti idealine inanan herkesin görevidir. Sorunların çözümü için yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesi ve kadını ikincileştiren , yok sayan ve hatta yaşam hakkı tanımayan zihniyete karşı mücadele olarak ele alınmasıyla gerçekleşir.

Kadın doğası gereği aktif, üretken ve cefakar tavırlarıyla toplum dinamiklerine yön vermiştir ve vermeye devam etmektedir.

Bugün, Cumhuriyet’imizin simgelerinden biri haline gelmiş şeker pancarı fabrikaları özelleştirilmeye hatta kapatılmaya çalışılıyor..
Mevcut hükümet, bu fabrikaları özelleştirerek, kapatarak bir anlamda Cumhuriyet’ten intikam almaya çalışıyor.
Şeker fabrikalarına sahip çıkmak, Cumhuriyete demokrasiye emeğe ve alın terine sahip çıkmak demektir.
Biz kadınlar, Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde;
Cumhuriyet’imizin, emeğin ve alın terinin kazanımlarından biri olan Şeker Fabrikalarına ve Cumhuriyet’e sonuna kadar sahip çıkacağız!

Erkek egemen yönetim anlayışının gölgesinde yaşamaya zorlanan kadınlar bugün hala sözde verilen haklarının özde kullanılmasını sağlamak için mücadele veriyor.

Çocuğa yönelik istismar vakalarının katlanarak arttığı, sözde “küçük yaşta evlilik” lerin önünü açan, yasa tasarılarının kanunlaştığı, bilimsellikten uzak eğitim sistemiyle, eğitimin çökertildiği bir düzende; kadınların, çocukların, vatanın korunması için mücadele yine biz kadınlara düşüyor. Biz kadınlar bu mücadeleye hazırız!

Kadınların özgür ve eşit bireyler durumuna gelmesi için mücadele etmek, yalnızca kadınlar tarafından değil Laik, Demokratik, Sosyal, Hukuk devleti idealine inanan herkesin görevidir.

Biz kadınlar, ülkemizin aydınlık günlere kavuşması, çağdaş modern Türkiye için inatla, umutla, kararlı bir şekilde çalışanlarız.

Gerçek demokrasiye ancak eşit hak ve özgürlükler, eşit temsil, eşit katılım ile ulaşabileceğimiz gerçeğini vurgulayarak huzurun ve barışın egemen olduğu bir dünya için mücadelemize devam edeceğiz.

Biliyoruz ki bugün içinde bulunduğumuz karanlık uzun sürmeyecektir.
Ekonomik , siyasal ve sosyal hayattaki haklarımızdan vazgeçmeden bu gidişe dur demek için;
Haklarımızı almak ve özgürleşmek için, direniyoruz..

1857 yılında can veren 129 kadın tekstil işçisinin hesabından başlıyoruz..
Hafızamızı diri tutarak, bu yolda mücadele ederken aramızdan ayrılan değerleri;
Türkan Saylan’ları, Bahriye Üçok’ları, Tayyar Rahmiye’leri, Kara Fatma’ları, yitirdiğimiz canları saygıyla, minnetle anıyoruz..