KADINLARDAN KAMUOYUNA

0
555
Print Friendly, PDF & Email

“Kadına, Laikliğe, Özgürlüğe Düşman Bu Zihniyeti Kabul Etmiyoruz,  Sorumlular Derhal İstifa Etsin”

Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde, sanat ve yayın kurulu tarafından başlatılan “Meclis Sohbetleri” adıyla bir etkinlik başlatılmıştır. Bu kapsamda, 18 Mart Çanakkale Zaferi Yıldönümü ve anma programı için devlet tiyatrosu sanatçıları tarafından bir tiyatro hazırlanmıştır.

Günler öncesinden gece yarılarına kadar prova yapan kadınlar sahneye alınmıyor ve Atatürk’ümüzün görselleri kaldırılıyor.

Atatürk’ün laiklik kazanımlarını hiçbir şekilde benimsemeyen zihniyet Atatürk’ün büstüne bile tahammül edemiyor.Böyle bir müdahaleyi kabul etmemiz mümkün değildir.

Ulusal Kurtuluş Savaşı’mızın cephelerinde kadınlarımız erkeklerimizle birlikte mücadele etmiştir.

Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk, kadın-erkek eşitliğini, kadının sosyal, kültürel, siyasal ve ekonomik hayata özgüre katılmalarını; sanatı ve kültür hayatını ülkenin temeline koyarak devrimlerini yapmıştır. Kadını ve erkeği eşit kılarak asla yıkılmayacak Çağdaş Türkiye Cumhuriyeti’ni kurmuş ve milli birlik ve beraberliğimizi sağlamıştır.

Bugün ise; Kadın-erkek eşitliği toplumsal bir hassasiyet ve Cumhuriyet Değeridir.

29 Mart Günü gerçekleşen bu olay, kadın erkek eşitliği, kadın hakları ve laiklik adına kabul edilemez!

Kadın oyunculara yönelik bu uygulama Anayasa’ya aykırıdır.

Öncesinde de bir çok kez laikliğe dil uzatan Meclis Başkanı, hiçbir söyleminde Atatürk’e yer vermemektedir. Üzerinde Atatürk tişörtü var diye meclise alınmayan vatandaşın gerekçesi güvenlik olamaz.

Asıl tehlike ve güvenlik sorunu Mustafa Kemal Atatürk ve ilkelerinin silinmeye çalışılmasıdır.

Meclis Başkanımız takiye yapmıyor, AKP’nin gerçek düşüncesini dile getiriyor.

Meclis Başkanımıza, temsil ettiği kurumun temel ilkelerini ve Atatürk’ümüzün sağladığı kadın-erkek eşitliğini içselleştirmiş olması gerektiğini tekrar hatırlatırız.

Meclis Başkanını(İsmail Kahraman’ı) laikliğe karşı söylediği sözler ve en son tiyatro etkinliğinde kadın oyuncuları sahneye çıkarmamak ve Atatürk görsellerine izin vermemek gibi eylemleri nedeniyle kınıyoruz.

Biz kadınlar inmeyeceğimiz sahneden laiklik ve kadın düşmanlığı yapan tüm yetkilileri istifaya çağırıyoruz.

Kadınlar özgürdür, eşittir ve ne zaman ne isterlerse onu yaparlar, kadınları karanlığa, evlere hapsetmenize izin vermeyeceğiz. Yaşamın her alanında; sahnede, sokakta, siyasette, bilimsel çalışmalarda her yerde varız ve var olmaya devam edeceğiz. Ortaçağ sizin olsun biz sahne ışıklarını seviyoruz.

Biz Kadınlar Atatürk’ün kurucusu olduğu, kadınların seçme ve seçilme hakkını aldığı Millet Meclisi’nde uygulanan çağdışı bu kararı protesto ediyoruz, sorumlular derhal hesap versin.

Kadın ve erkeği bir arada görmek istemeyen zihniyet bilsin ki; biz sahnenin tozunu birbirine katan Afife Jale’nin torunlarıyız, sahneye bir kere çıktık bir daha inmeyiz.

Sanata özgürlük, düşünceye özgürlük, kadına özgürlük.

Yasaklar Mücadelemizi Durduramaz, Yaşasın Kadınlar!

NİLÜFER DEVECİ

CHP Kadın Kolları Genel Bşk.Yrd.
Kadın Kolları Antalya İl Bşk.