KARA: VATANDAŞLARIMIZIN SAĞLIĞI İLE OYNUYORLAR

0
401
Print Friendly, PDF & Email

Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara, İl Başkanı Ahmet Kumbul, Muratpaşa İlçe Başkanı Hasan Şahin, Kepez İlçe Başkanı Servet Yıldız, Aksu İlçe Başkanı Kenan Yıldız ile birlikte il başkanlığında Konyaaltında Boğaçayı’na yapılacak yat limanı ve Antalya’nın içme suyu hakkında basın toplantısı düzenledi.

Boğaçayı Projesi kapsamında yapılması planlanan Mega Yat Limanının Konyaaltı Plajına vereceği zarar bilimsel raporlarda yer almaktadır. Boğaçayı’na yapılacak yat limanı Konyaaltı Plajının doğal yapısı ve plajı kullanan vatandaşlar açısından risk oluşturacağını ifade eden Kara, “Boğaçayı’nın proje sonrası yapısında, Boğaçayı’nın batı yakası tamamen liman alanı olarak konumlandırılacak ve sahil yok olacaktır, bu etki sonucu sahil şeridinin doğu yakasıda zaman içinde tahrip olacak ve kumsal yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır.” Diye belirtti.
Kara: “ASAT Genel Müdürlüğü geçen hafta tarafımı ihanetle suçlayarak reddeden açıklama yaptılar. Kendilerine bu hafta için içme ve kullanım sularından aldıkları numunelerin laboratuvar analiz sonuçlarını açıklamaları için süre tanıdık. Ancak ASAT kendini ihanetini gizlemek istediği için verileri hala açıklamadı. O zaman ben bu kürsüden İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı analiz sonuçlarını açıklayarak Antalyalı hemşerilerimizin nasıl yanıltıldığını açıklamayı bir borç biliyorum” dedi.

Antalya Milletvekili Niyazi Nefi Kara’nın, Antalya içme suyu hakkında basın açıklaması şöyle;

Antalya Boğaçayı ve havzası için düşünülen, kamuoyuna yerel makamlar tarafından Antalya’nın asrın projesi gibi ifadelerle lanse edilen proje, ilk etapta mevcut Boğaçayı’nın ıslahı ve çevresinin düzenlenmesi amacı yaratsa da planlanan projenin çevreye vereceği zararlar göz ardı edilmektedir.
Boğaçayı, Antalya’nın ve dünyanın en güzel kumsallarından biri olan Konyaaltı plajının da bulunduğu noktadan denize dökülmektedir. Bu proje kapsamında ilgili meslek odaları ve sivil toplum kuruluşlarının görüşlerine başvurulmakta ama bu görüşler dikkate alınmamaktadır.
Boğaçayı Projesi kapsamında yapılması planlanan Mega Yat Limanının Konyaaltı Plajına vereceği zarar bilimsel raporlarda yer almaktadır. Boğaçayı’na yapılacak yat limanı Konyaaltı Plajının doğal yapısı ve plajı kullanan vatandaşlar açısından risk oluşturacaktır. Boğaçayı’nın proje sonrası yapısında, Boğaçayı’nın batı yakası tamamen liman alanı olarak konumlandırılacak ve sahil yok olacaktır, bu etki sonucu sahil şeridinin doğu yakasıda zaman içinde tahrip olacak ve kumsal yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalacaktır. İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şubesi tarafından yapılan açıklamalarda Konyaaltı plajında 1934’teki bir topografik fotoğrafla 2010 yılına ait bir uydu fotoğrafı karşılaştırıldığında, Boğaçayın denize döküldüğü alan etrafında büyük bir kumsalın yok olduğu, kumulların yerini denizin aldığının görüldüğü ve sahildeki kaybın 70 metreye yakın olduğu belirtilmektedir.
Yapılacak proje ile Boğaçayı’nda su kotu, deniz seviyesinden aşağıya çekilerek uygun hale getirilerek teknelerin içeri girebilmesi sağlanacak, bu yüzden teknelerin oluşturacağı kirlilik nedeniyle çevresel faktörler dikkate alınmamaktadır. Boğaçayı yeraltı sondaj kuyularındaki suların tuzlanması neticesinde tatlı su kaynaklarının da tehlikeye girecektir. Yeraltı sularındaki tuzlanma sonucu kullanım suyu ve tarımda kullanılan suyun kullanılamaz hale geleceği ısrarla göz ardı edilmektedir.
Boğaçayı Antalyalı hemşerilerimizin içme ve kullanımı açısından en temiz su kaynağıdır. Bu projenin bu haliyle hayata geçirilmesi ile Antalyalıların temiz içme suyu kullanma hakları ellerinden alınacak ve halk arsenikli su kullanmaya mahkum edilecektir.
Bu iddialarımızı ASAT Genel Müdürlüğü geçen hafta tarafımı ihanetle suçlayarak reddeden açıklama yaptılar. Kendilerine bu hafta için içme ve kullanım sularından aldıkları numunelerin laboratuvar analiz sonuçlarını açıklamaları için süre tanıdık. Ancak ASAT kendini ihanetini gizlemek istediği için verileri hala açıklamadı. O zaman ben bu kürsüden İl Sağlık Müdürlüğü’nün yaptığı analiz sonuçlarını açıklayarak Antalyalı hemşerilerimizin nasıl yanıltıldığını açıklamayı bir borç biliyorum.
ASAT Genel Müdürlüğü Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Havza Koruma Şube Müdürü Mehmet Ulusoy ile Süleyman Kır tarafından yazılan ve Süleyman Demirel Üniversitesi Eğirdir Su Ürünleri Fakültesi Dergisinde 09.03.2017 tarihinde yayınlanan “Antalya ili (Türkiye) İçme Suyu Kaynaklarında Arsenik (As) Konsantrasyonlarının Belirlenmesi” adlı çalışmada Haziran 2013 ve Mayıs 2014 tarihleri arasında Antalya ili içme suyu kaynağı olarak kullanılan Duraliler 1, Duraliler 2, Boğaçay, Yeniköy Depo ve Yeşilbayır Depo istasyonlarından aylık olarak alınan su numunelerinin Arsenik konsantrasyonlarını belirlemek amacıyla yapılan çalışmada arsenik konsantrasyonunun yasal sınırının Ayrıca Boğaçay su kaynakları ile ilgili de bu çalışmada Haziran ayında 0,08 ug/l ve Şubat ayında 0,97 ug/l ile en düşük arsenik konsantrasyonunun olduğu bu makalede açıkça rapor edilmiştir.
Şimdi bir de İl Sağlık Müdürlüğü’nün 2017 yılı içerisinde Antalya’nın ilçelerinde camilerden ve okullardan aldığı bazı numune analiz sonuçlarını paylaşalım.
Kaş Gömbe Mahallesinden alınan numuneler koliform açısından,
Kumluca Yazır Camii, Erentepe Camii, Yenikışla Köy Merkezi ve Yeşilköy Camii Koliform açısından,
Gazipaşa Çığlık Mahallesi Merkez Camii Antimon açısından, Yeşilyurt Mahallesi Camii Koliform açısından,
Manavgat Gaziler Köy Camii Nikel açısından, Salur Köy Camii, Kalemler Köy Camii, Cevizler Köy Camii ve Bucakşeyhler Köyü Camii Koliform açısından,
Alanya Hocalar Merkez Camii, Kesefli Merkez Camii, Uğrak Merkez Camii ve Yeşilöz İlköğretim okulu koliform açısından
Korkuteli Avdan Mahallesi Camii Koliform açısından, Karakuyu Mahallesi, Yakaköy Mahallesi Muhtarlık Binası demir ve alüminyum açısından, Kargın Mahallesi Camii Krom açısından
Demre Saz İlköğretim Okulu Çeşmesinden alınan numuneler koliform açısından,
Akseki Minareli Köyü Camii, Kepezbeleni Köyü Camii, Erenkaya Köyü Merkez Camii, Bucakalan Köyü Camii Çeşmesi, Cendeve Konağı, Susuzsahap Camii Çeşmesi ve Günyaka Köyü Camii Çeşmesi Koliform açısından,
Elmalı Eskihisar Mahallesi Kınalı Camii koliform açısından,
Gündoğmuş Çayırözü Köyü Camii, Narağacı Köyü Camii, Çiçekoluk Köyü ve Ortaköy Merkez Camii koliform açısından, Kalecik Köyü Çeşmesi koliform ve enterokok açısından,
Döşemealtı Akkoç Mahallesi Camii nitrat açısından, Ekşili Mahallesi İlköğretim Okulu Florür açısından
Serik Yumaklar Merkez Camii ve Bozdoğan Muhtarlık Binası Koliform açısından, Burmahancı İlkokulu ve Üründü Merkez Camii nitrat uygun değildir raporu verilmiş.
Gelelim Arsenik sonuçlarına.
Kepez Mimar Sinan İlköğretim okulu, Sevinç Fahri Aydın İlköğretim okulu, Baraj İlkokulu, Şehit İbrahim Barış Yurtseven İlköğretim okulu, Varsak Lisesi, Sakarya İlköğretim okulu, Duacı Köyü Eczacılar İlköğretim okulu, Kütükçü İlköğretim okulu,
Döşemealtı Yağca Mahallesi İlköğretim Okulu, Döşemealtı Cezaevi’nden alınan numunelerde yüksek oranda arsenik tespit edilmiştir.
ASAT’ın söyleyemediği İl Sağlık Müdürlüğü verileri bunlar. Halkımız zaten şu an bile arsenikli ve diğer zararlı maddelerin oranlarının yüksek olduğu suları kullanırken, Boğaçayı gibi arsenik açısından en uygun kaynağın birilerinin çılgın projesi denilerek yok edilmesi hem vatandaşlarımızın sağlığı ile oynamaktır, hem de kamuoyuna en büyük ihanettir.

IMG_6057