ÖZER:BAŞPEHLİVANLAR DEVLET SPORCUSU OLSUN

0
340
Print Friendly, PDF & Email

CHP’Lİ ÖZER’DEN ELMALI VE KIRKPINAR İÇİN KANUN TEKLİFİ

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, tarihi yağlı güreşlerde başpehlivanlığı kazananların ‘Devlet Sporcusu’ unvanı alabilmesi için bir kanun teklifi verdi. Özer, “Madem yerli ve milli değerler önemli, başpehlivanlarımız da mevcut düzenleme kapsamına alınmalıdır” dedi.

Tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri ve Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Başpehlivan unvanı alan sporcuların ‘devlet sporcusu’ olmaları için Meclis’e kanun teklifi sunuldu. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer tarafından hazırlanan kanun teklifi, kültürel bir değeri de olan başpehlivanların devlet sporcusu haklarından yararlanmalarına olanak sağlıyor.

Devlet sporcusu unvanının mevcut düzenlemede sadece olimpiyat oyunları ve dünya şampiyonalarında başarılı olan sporculara verildiğini hatırlatan CHP’li Özer, “Madem yerli ve milli değerler önemli, başpehlivanlarımız da mevcut düzenleme kapsamına alınmalıdır” diyerek şunları söyledi:

“Elmalı Yağlı Güreşleri 666 yıldır, Kırkpınar Yağlı Güreşleri ise 657 yıldır yapılıyor. Her ikisinin de geleneksel özelliği, kültürel mirası ve tarihsel anlamı var. Onlarca güreşten sonra birinciliği kazanan başpehlivanlarımıza devlet sporcusu unvanı vermek bu açıdan önemli. Ayrıca Anayasamız da net bir şekilde, devlet başarılı sporcuyu korur, diyor. Hem böyle bir unvan, bu tarihsel spora gençlerimizi de teşvik edecektir.”

5774 SAYILI KANUNDA DEĞİŞİKLİK

Teklif, olimpiyat oyunları ve dünya şampiyonalarında başarılı olan sporculara devlet sporcusu unvanı verilmesini düzenleyen kanunun Elmalı Yağlı Güreşleri ve Kırkpınar Yağlı Güreşlerini de kapsamasını öngörüyor. Buna göre 5774 sayılı kanunun 7’nci maddesi yeniden düzenlenerek şu ifadelere yer veriliyor:

 “Ülkemizde yapılan tarihi Elmalı Yağlı Güreşleri ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri ile Uluslararası Olimpiyat Komitesi tarafından olimpik, paralimpik ve defolimpik spor dalları içinde kabul edilmiş spor branşlarının büyükler kategorisinde yapılan olimpiyat oyunlarında veya Dünya şampiyonalarında;

  1. Tarihi Yağlı Güreşlerde ‘Başpehlivan’ unvanı alanlara,
  2. Ferdi spor dallarında birinci olanlara,
  3. Takım veya takım tasnifi yapılan spor dallarında takım halinde ilk üçe giren sporcular ile bu sporcuların milli takım teknik direktör ve antrenörlerine,
  4. Avrupa şampiyonalarında final oynayan milli takım sporcuları ile bunların teknik direktör ve antrenörlerine,

Devlet Sporcusu unvanı verilir. Devlet Sporcusu unvanı verileceklerin sporda şiddet, şike veya doping suçundan dolayı ömür boyu hak mahrumiyeti cezası almamış olması gerekir.”