EYT SİYASET ÜSTÜDÜR, 596 VEKİL SORUMLUDUR

0
270
Print Friendly, PDF & Email

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, emeklilikle yaşa takılan (EYT) vatandaşların beklentilerine dikkat çekerek “Çalışma hayatında ciddi bir sorun haline gelen bu mağduriyeti gidermek ve meseleyi çözüme kavuşturmak partisi ne olursa olsun her bir milletvekilinin sorumluluğudur” dedi.

4447 Sayılı Kanunla emekli olmak için getirilen Kademeli Yaş Şartının, 1999 yılı öncesinde sigortalı olan çalışanlarda yarattığı mağduriyetin giderilmesi için sadece CHP tarafından 3 kanun teklifi verildiğini hatırlatan Özer, mağduriyeti giderecek düzenlemenin Meclis’ten geçmesine karşı çıkacak bir parti olacağını düşünmediklerini ifade etti.

CHP’li Özer “Parlamentodaki 596 milletvekili tek tek namusu ve şerefi üzerine yemin ettiğine göre, 596’sı da bu mağduriyetin giderilmesi yönünde tek tek sorumluluk sahibidir” dedi.

 

KOMİSYON DUYARSIZ KALMAYACAKTIR

 

“İlk işe başlama tarihinde hangi şartlarda emekli olacağını bilen sigortalının emeklilik haklarını geriye dönük olarak değiştirilmesinin yarattığı mağduriyetler şimdiye kadar çoktan giderilmeliydi” diyen CHP’li Aydın Özer şöyle devam etti:

“Bilindiği üzere, Anayasamızın 5 inci maddesinde, devletin ekonomik ve sosyal engelleri kaldırmaya, insanımızın maddi ve manevi varlığının gelişmesi için gerekli şartları hazırlamaya çalışmak gibi önemli bir yükümlülüğü olduğu belirtilmektedir. İşte tam da bu yükümlülük sebebiyle EYT mağduriyeti giderilmelidir. CHP olarak ilgili kanun tekliflerinin bir an evvel görüşülmesi, emeklilikte yaşa takılanların sorunlarına çözüm üretilebilmesi amacıyla ilgili ihtisas komisyonuna (TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu) toplantı çağrısında bulunduk. İnanıyoruz ki, komisyon bu konuya duyarsız kalmayacak ve gerekli çalışmayı yapacaktır.”