KUMBUL, “CUMHURİYETİ HEP BERABER KORUYACAĞIZ”

0
296
Print Friendly, PDF & Email

Kemer Belediyesi tarafından düzenlenen 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına katılan Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Buradaki kalabalık bize gösterdi ki, Atatürk’ün bize emanet ettiği cumhuriyete kim kastetmeye kalkarsa kalksın bunu başaramayacaktır” dedi

Kemer Belediyesi tarafından 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları kapsamında fener alayı ve Edip Akbayram konseri gerçekleştirildi. Törene, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ahmet Kumbul, CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer ve CHP İl örgütü katılım sağladı. Konser öncesi konuşma yapan Kumbul, “Mustafa Kemal’in bize emanet ettiği Cumhuriyet’i hep beraber koruyacağız” ifadelerini kullandı.

MÜCADELEYE DEVAM

Aydınlık yarınlar için hep beraber mücadele edileceğini belirten Kumbul, “Bugün meydandan belediyemizin önünden binlerle yürüdük, 10 bin olduk. 19 Mayıs 1919, Mustafa Kemal Samsun’a çıktı ve Kurtuluş Savaşı’nı başlattı. “Ordu yok” dediler, “Kurulur” dedi. “Para yok” dediler, “Bulunur” dedi. “Düşman çok” dediler, “Yenilir” dedi. Kurtuluş savaşını, Laz’ıyla, Çerkez’iyle, Kürt’üyle, Türk’üyle bu ülkede yaşayan ve ulus olmuş bütün vatandaşlarımızla mücadele verdik, atalarımız kan döktü ve bu ülkeyi kolay kazanmadık. Emperyalistlerin hepsini bu ülkeden gönderdik. Hemen Mustafa Kemal işe başladı, 28 Ekim 1923. Dedi ki, “Yarın Cumhuriyet’i ilan ediyoruz” kendi arkadaşları bile inanmadılar. Belki bir meşrutiyet bekliyorlardı. O dönem sadece Fransa’da ve Amerika’da uygulanan Cumhuriyet’i ilan etti. Hızla devrimleri gerçekleştirdi, fabrikalar kurdu ve 10 yılda tüm ülkeyi demir ağlarla donattı. Hakimiyeti saraydan alıp millete verdi. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” dedi. Bugün hakimiyetin milletin elinden alınıp saraya verilmesine hiçbirimiz izin vermeyeceğiz. Bu ülkeyi laik ve demokratik bir hukuk devleti tekrar yapana dek, muhasır medeniyetler seviyesine çıkartana dek mücadeleye devam edeceğiz” sözlerine yer verdi.