KUMBUL’DAN LOSEMİLİ ÇOCUKLARA ANLAMLI DESTEK

0
217
Print Friendly, PDF & Email

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Başkanı Ahmet Kumbul 2-8 Kasım Lösemili Çocuklar Haftası sebebi ile bir mesaj yayınladı.

Halk arasında kan kanseri olarak da bilinen löseminin en sık görülen çocukluk çağı kanserlerinden olduğunu belirten Kumbul sözlerine şu şekilde devam etti:

“Lösemi kandaki alyuvarların aşırı derecede çoğalmasıyla meydana gelen bir hastalıktır. Çocukluk çağında görülen kanser türlerinden en yaygın olanı lösemidir ve kanser vakalarının %35’ini lösemi oluşturur. Türkiye’de her yıl 16 yaşın altında 1200 – 1500 lösemi vakasına rastlanır. Lösemi her yaşta görülebilen bir hastalıktır. Genellikle çocukluk döneminde daha sık rastlanılır bu amansız hastalığa.”

Lösemili çocuklara yönelik toplumsal farkındalığı arttırmayı amaçlayan bu haftanın önemine dikkat çeken Kumbul, “lösemili çocuklara ve ailelerine geçmiş olsun. Çocuklarımızın en kısa sürede sağlıklarına kavuşmalarını diliyorum. Lösemi geçmişte amansız bir hastalıktı. Ancak günümüzde tıbbi ilerleme sayesinde lösemili çocuklar tedavi edilebilir, sağlıklarına kavuşabilirler. Çocuklarımızın iyi beslenmeleri, iyi koşullarda yaşamaları ve mutlu olmaları halinde bu hastalıktan kurtulmamaları söz konusu değildir. Ebeveynlere bu noktada büyük bir sorumluluk düşmektedir” dedi.