BAŞKAN KUMBUL’DAN 10 KASIM MESAJI

0
116
Print Friendly, PDF & Email

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü ve Atatürk Haftası nedeniyle mesaj yayınladı.

Kumbul mesajında, “Egemenliğin milletten alınıp saraya, tek adama verilmek istendiği, Cumhuriyetin temel değerlerine dönük saldırıların arttığı günümüzde, Türkiye Cumhuriyeti’ni Atatürk’ün izinde laik, demokratik bir hukuk devleti yapmak için mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz” sözlerine yer verdi.

Kumbul, “Türkiye Cumhuriyeti’nin ve partimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk, taraflı tarafsız herkesin takdir ettiği, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devlet adamlarından ve komutanlarından biriydi. Balkan Harbi’nden Trablusgarp’a, Birinci Dünya Savaşı’nda Çanakkale’den Irak’a, Filistin’den Suriye, Galiçya, Kafkas cephelerine uzanan bir yolculuk. Ve sonrasında kurtuluş zaferimizi yazdığımız İstiklal Harbi. Ömrünün yarısı cephelerde geçmiş bir asker olarak, belki de en büyük kavgasını, yoktan var ettiği bir ülkeyi muasır medeniyetler seviyesine çıkarmak için verdi. Kurtuluş Savaşımızı, Cumhuriyet devrimi ile taçlandırdı. Köhnemiş saltanat ve hilafet makamını kaldırarak, egemenliği millete verdi. En yakın arkadaşlarının bile imkansız olarak gördüğü devrimleri başardı. Türkiye Cumhuriyeti’nin çağdaş uygarlık yolunda ilerlemesi için, gecesini gündüzüne kattı, bütün ömrünü Türk milletinin siyasi ve iktisadi kurtuluşuna adadı” diye kaydetti.

ATATÜRK BÜTÜN MAZLUM MİLLETLERE ÖRNEK OLMUŞ BİR LİDERDİR

Kumbul, “Kurduğu ülke ve yaptığı devrimlerle; ezilen, sömürülen, bağımsızlık ateşiyle yanıp tutuşan bütün mazlum milletlere örnek oldu. En azılı düşmanlarının bile takdirini kazandı. Savaşlarla, ihtilallerle geçen bir dönemde, hem bölgesinde hem de dünyada barışın ve istikrarın öncüsü oldu. Atatürk, iktisadi olarak dışa bağımlı olan, kendi ayakları üzerinden duramayan, hiçbir sanayi üretimi olmayan, tarımsal açıdan bitmiş bir ülkeyi, başlattığı sanayileşme ve kalkınma hamleleri ile dünyanın saygın ülkeleri arasına soktu. Yüzde 95’i okuma yazma bilmeyen bir toplumda başlattığı eğitim seferberliği ve Harf Devrimi ile Türk milletinin uygarlığın temeli olan akıl ve bilim yolunda ilerlemesini sağladı. Bu duygu ve düşüncelerle, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölümünün 80. yıldönümünde saygı ve özlemle anıyorum” ifadelerini kullandı.