BUDAK: “ENFLASYON TANZİM SATIŞLA DİZGİLENEMEZ”

0
203
Print Friendly, PDF & Email

 

 

“ÜRETİM OLMADAN MUTFAKTAKİ YANGIN SÖNMEZ”

 

“VATANDAŞ SEPET KAÇA DOLUYOR ONA BAKIYOR”

 

CHP Antalya Milletvekili Çetin Osman Budak, Şubat ayında tüketici enflasyonunun 0,16, üretici enflasyonunun ise yüzde 0,09 olarak açıklandığını belirterek, “Şubat ayında marulun yüzde 35,2, maydanozun yüzde 24 zamlandığı, ıspanağın yıllık yüzde 131 oranında arttığı bir ortamda binde birlik düşüşe başarı diyemezsiniz. Tanzim satışla enflasyonu dizginleyemezsiniz. Çarşıda, pazarda, markette fiyatlar uçuyor ama sorarsanız enflasyon düştü. Vatandaş alışveriş sepeti kaça doluyor ona bakıyor” dedi.

 

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel ile birlikte İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenleyen Budak şu değerlendirmelerde bulundu:

 

“Tüketim ve rant ekonomisini geride bırakıp üretim ağırlıklı bir büyüme modelini benimsemeden baskıyla, zorlamayla enflasyonla mücadele etmek hayaldir. Şubat ayında marulun yüzde 35,2, maydanozun yüzde 24 zamlandığı, ıspanağın yıllık yüzde 131 oranında fiyatının arttığı bir ortamda binde birlik düşüşe başarı diyemezsiniz. Tanzim satışlar geçici fiyat kontrolünü sağlar ama enflasyonu dizginlemez.

 

Rakamlardaki göz boyamalardan ziyade vatandaş alışveriş sepetini kaça doldurduğuna bakıyor. Çok açık ve net; bu gıda fiyatlarıyla o sepet bugün dolmuyor, dolamıyor. Çünkü üretime dönük politikalar olmadan enflasyon düşmüyor da ondan. Planlı bir üretim yapacaksınız, tarımsal üretimdeki yapısal sorunları çözeceksiniz, üreticiyi yeniden tarımla barıştıracaksınız ki gıda fiyatları kalıcı olarak düşsün. Bunları yapmazsanız enflasyonun iki haneli rakamların altında görmek hayal olur.

 

YERELDE DE ÜRETİME DAYALI BÜYÜME MODELİ

 

Üretime dayalı büyüme modelini yerel yönetimlerde de hayata geçireceğiz.             Yerel kalkınma politikalarımız, hayat pahalılığına son vermeyi; çokça üretmeyi ve hakça bölüşmeyi hedefliyor. Barınma, gıda, ulaşım gibi gündelik yaşamda ihtiyaç duyduğumuz tüm alanlarda, hayat pahalılığını giderecek tedbirler alacağız. Şu anda anketlerde Antalya’da büyükşehirde önde görünüyoruz, inanıyorum ki sonuç öyle de olacak. 1 Nisan günü Antalya, sosyal belediyecilik anlayışını, halkın refahı için kullanan bir yönetimle tanışacak.”