Mart’ın sonu biz emekçi kadınlar için de bahar olacak!

0
630
Print Friendly, PDF & Email

 

Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nün 162. yılındayız. 8 Mart 1857 yılında Amerika’ lı  dokuma işçisi kadınlar, eşit işe eşit ücret ve sekiz saatlik iş günü taleplerinin bedelini canları ile ödüyorlar. 1910 yılında Kopenhag’ da Sosyalist Kadınlar Kongresi’ nin aldığı karar gereği; Bu dokuma işçisi kadınların anısına, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak ilan ediliyor.

Bu 162 yıl insanlığın büyük bir hızla gelişip ilerlediğinin sayısız örnekleri ile dolu.
At arabalarından, uçaklara ; Mektuplardan, internetlere görüntülü cep telefonlarına ve sayamadığımız pek çok şey değişip ilerliyor.
Değişmeyen tek şey; kadının yok sayılan insan hakları. Yaşama hakkının ihlalinden başlayarak, yasal haklarına eşit işe eşit ücret isteminden siyasete eşit katılma istemine dek tüm alanlarda kadının ezilmişliği ve ikinciliği ağırlaşarak sürüyor.

Bugün; geçmişte ve günümüzde hak mücadelesi veren; kadınları, işçileri, yoksulları, ezilenleri, emekçileri anmanın, mücadele azmimizi törpülemenin günü.
Bugün Kadının; Kaç çocuk doğuracağından nasıl doğuracağına, Sokakta ne giyip ne giyemeyeceğine, hangi sokağa, saat kaçta çıkabileceğine, gülüp gülemeyeceğine, konuşup konuşamayacağına, çalışıp çalışamayacağına, hangi işi yapıp hangisini yapamayacağına, karışanlara SANA NE! deme günü.

Bugün Kadını;
Toplumsal yaşamdan çekmeye çalışanlara, Sosyal güvenlik sisteminde yapılan sözde iyileştirmelerle kadını çalışma yaşamının dışına çıkarmak isteyenlere, Bedeni üzerinde hak iddia edenlere, Birey olarak değil; eş, anne, namus öznesi olarak görenlere, Kadın erkek eşitliğinin ne demek olduğunu anlamazdan gelip “fıtrata ters” diyenlere, HADİ ORADAN! deme günü.
Bugün kadını;
Cinsel şiddetin mağduru yapanlara, Eğitim hayatının dışında bırakanlara, Çocuk yaşta evlendirmeye çalışanlara, Çalışma hayatında sömürenlere, Eşit emeğine eşit ücret vermeyenlere, Siyasal yaşamda geri mevzilere atmaya, dar alanlara sıkıştırmaya çalışanlara, HAYIR! deme günü.

Biz kadınlar;
Kadının kimliği, bedeni, özgürlüğü üzerinden yürütülen baskı ve şiddetin aslında tüm topluma yönelik olduğunun bilinciyle, kadın ve erkeğin birlikte, omuz omuza ve dayanışma içinde hak ve özgürlük mücadelesi vermesi gerektiğine olan inancımızla, büyük Atatürk’ün kadını hayatın tam merkezine çekmesindeki bilincin ışığında, yorulmamak üzere çıktığımız yolda, O’nun gösterdiği hedefe doğru hiç durmadan yürüyeceğiz. Erkeklere benzeyerek değil kadın kimliğimizle var olarak ve kadınlığımızdan vazgeçmeden, özgürlük, demokrasi, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesine devam edeceğimizi dile getiriyoruz.

Kadının insan hakları mücadelesi, kadın erkek hepimizin ortak mücadelesi olmalıdır. Kadının insan hakları mücadelesi yaşadığımız toplumun bağımsızlık mücadelesinin, demokrasi mücadelesinin, özgürlükler mücadelesinin, adaletli bir toplumda yaşama mücadelesinin bir bileşenidir. Siyasetin emekçisi biz kadınların hak mücadelesi aynı zamanda iktidar mücadelesidir. İktidarda olmak, eşit sorumluluk taşımak için ellerimizi hamurunu siyasete katma zamanıdır.

Bugün, seçime 23 gün kala, kadınların seçim sandığına giderken, kadının insan haklarını korumayan siyasetlere sandıkta yanıt verme günüdür.

Biz Türkiye topraklarına ayaklarını basan ve ortak bir geçmişin yaratıcıları, mirasçıları olan kadınlar; emeğimizle kazandığımız Cumhuriyet Devrimleri’ ne sahip çıkarak ve onları daha ileriye taşıyarak eşit haklar mücadelesini yükseltebiliriz.

Dünya Kadın Hareketinin onurlu bir mirası olan 8 Mart’ ları bayram edebilmek için güçlerimizi birleştirmenin zamanıdır. Her emekçi kadın gibi “Bahar gelsin artık” diyoruz… İşte o bahara, hep beraber ulaşabiliriz. Bizim olmayan bu krizin yükünü sırtımızdan atmak mümkün! Bize reva görülen yoksulluğu, şiddeti ve eşitsizliği sonlandırmamız mümkün! Yeter ki yaşamımızı kontrol altına almak isteyenlere karşı yan yana yürüyelim; el ele verip sesimizi yükseltelim…
Bizi düşman eden yalanlara değil, birleştiren gerçeğimize ses verelim… Çünkü paylaştıkça çoğalacağız, çoğaldıkça güçleneceğiz, güçlendikçe değiştireceğiz…

Krize, eşitsizliğe, şiddete karşı:
Gücümüz birliğimiz!
Mart’ın sonu biz emekçi kadınlar için de bahar olacak! Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun!

 

NİLÜFER DEVECİ

CHP Kadın Kolları Antalya İl Başkanı