ARI’DAN KÜLTÜR MANTARI YETİŞTİRİCİLERİ İÇİN BAKAN DÖNMEZ’E YAZI

0
271
Print Friendly, PDF & Email

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI, Antalya İlimizin Korkuteli İlçesi başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde üretimi yaygınlaşan Kültür Mantarı üretiminin de diğer tarımsal ürünlerin üretimi için sağlanan indirimli elektrik tarifesi kapsamına alınmasın ilişkin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Fatih DÖNMEZ’e gönderdi.

CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit ARI, yazısında şunlara değindi;

“Antalya ilimizin Korkuteli ilçesi başta olmak üzere ülkemizin birçok yerinde kültür mantarı üretimi yaygınlaşmıştır. Kültür mantarı üretimi daha önce sanayi faaliyet ürünü olarak kabul edilmekte iken bir süredir tarımsal faaliyet ürünü olarak kabul edilmektedir. Ancak mantar üretiminde halen tarım ürünü üretimi elektrik tarifesi yerine normal sanayi ürünü üretimi tarifesi uygulanmaktadır.

Kültür mantarı üretim tesislerinde kullanılacak olan elektrik enerjisinin indirimli tarımsal faaliyet elektrik tarifesinden ücretlendirilmesi üreticimizin girdi maliyetlerinde rahatlamasını sağlayacak olup, kültür mantarı üretimini “tarımsal faaliyetler tarifesi” kapsamına alınmasını bilgi ve takdirlerinize arz ederim.” Diye belirtti.