KADINI AŞAĞILAYAN, ONU BİR META OLARAK GÖREN ANLAYIŞI ŞİDDETLE KINIYORUZ!

0
111
Print Friendly, PDF & Email

Kardeş Şehirler Fuarı’na katılmak üzere Ukrayna’nın Lviv kentine giden ve burada Lviv kenti ile kardeş şehir olma doğrultusunda adımlar atan Büyükşehir Belediye Başkanımız Sn. Muhittin Böcek’in bu ziyareti üzerine; kadınları hedef alan, son derece çirkin ve yakışıksız bir benzetmede bulunan AKP İl Başkanı İbrahim Ethem Taş’ı sert bir şekilde kınıyoruz.

Antalya’nın tanıtımı ve turizmin çeşitlendirilmesi noktasında Lviv’e yapılan ziyareti, “yüzde 85’i kadından oluşan bir şehir” imasıyla yorumlayan Ethem Taş, neyin imasında bulunduğunun sanırım pek farkında değil. Kadına yönelik şiddetin, kadın cinayetlerinin alıp başını gittiği, her gün yeni bir cinayet haberine tanıklık ettiğimiz böylesi hassas bir zamanda, Ethem Taş’ın “yüzde 85’i kadından oluşan bir şehir” iması son derece çirkindir ve asla kabul edilemez. Kadını sosyo-ekonomik, sosyo-kültürel olarak ikinci sınıf gören, kadın erkek eşitliğine inanmayan bir anlayıştan, başka türde bir benzetme beklenemezdi.

Türkiye’de 2010’dan bu yana 1964 kadın öldürüldü. 2018’de ise ulusal ve yerel gazete verilerine göre 440 kadın öldürüldü. Geçtiğimiz günlerde tüm Türkiye Emine Bulut cinayeti ile sarsıldı. Böylesi bir hassas dönemde, kullanacağımız her kelimeye daha fazla dikkat etmemiz, kadına yönelik şiddetin ve cinayetlerin durdurulması için daha fazla mücadele etmemiz gerekirken, AKP İl Başkanı’nın böyle düzeysiz açıklamalarına tanıklık ediyoruz. Bu sözleri, 31 Mart’taki yenilginin yaratmış olduğu travmanın sonucuyla söylenmiş sözler olarak kabul etmek istiyoruz. Herkesi bu tarz konularda dikkatli olmaya, kadını aşağılayan sözlerden kaçınmaya davet ediyoruz.

AHMET KUMBUL

CHP ANTALYA İL BAŞKANI