1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ

0
241
Print Friendly, PDF & Email

1 EYLÜL DÜNYA BARIŞ GÜNÜ ÜZERİNE…

1939 yılında Nazi Almanyasının Polonya’yı işgal ederek 2.Dünya Savaşı’nı başlattığı gün olan 1 Eylül, yıllardır Dünya Barış Günü olarak kutlanmaktadır. Tüm dünyanın barışı selamladığı bugün, aslında dünyanın barışa en fazla ihtiyaç duyduğu gündür.

Özellikle, ateşten bir çemberin içinde yer alan Ortadoğu’da acil ve kalıcı bir barışın tesis edilmesi, çocukların, kadınların, gençlerin huzur içinde yaşadığı, mutlu yarınlara uyanabildiği günler en büyük arzumuzdur. Bütün mücadelemiz, barışın ve huzurun, demokrasi ile, çoğulculuk ilkesinin güçlendirilip geliştirilmesi ile, farklılıklara saygı ile sağlanması içindir. Bu mücadelemizin aydınlama ışığı ve yol göstericisi Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ortaya koyduğu “Yurtta barış, dünyada barış” ilkesidir.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, Atamızdan bizlere miras, hem ulusal hem de evrensel bir temele dayanan bu ilke ışığında, bölgemizde ve dünya genelinde barışı savunmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle; bölgemizde ve dünyamızda yaşanan savaşların son bulduğu, onurlu bir barışın kalıcı bir şekilde inşa edildiği bir dünya umuduyla, 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutlarım.

AHMET KUMBUL
CHP ANTALYA İL BAŞKANI