CHP’NİN 96. KURULUŞ YILDÖNÜMÜ KUTLAMALARI BAŞLADI   

0
299
Print Friendly, PDF & Email

CHP’nin 96. Kuruluş yıldönümü AKM Aspendos salonunda gerçekleşti.  CHP Eski Genel Başkanı Altan Öymen ve SHP Eski Genel Başkanı Murat Karayalçın’ ın konuk olduğu panele Milletvekili Aydın Özer, Rafet Zeybek, Cavit Arı, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, İlçe Başkanları ve çok sayıda partili katıldı. Öymen ve Karayalçın’a plaket ve çiçek takdim eden İl Başkanı Ahmet Kumbul, “Sevgili Yol Arkadaşlarım,Partimizin 96. Yaş gününü kutluyoruz. Aslında Partimizin ilk Kurultayı kabul edilen Sivas Kongresinden yola çıktığımız düşünülürse 100. Yaşımız da diyebiliriz. Ülkemizi kurtaran ve kuran parti olarak 96.ncı kuruluş yıldönümümüzü kutlamanın onurunu, mutluluğunu ve haklı gururunu yaşıyoruz.

Emperyalizme karşı ulusal başkaldırının öncüsü olan Kuvayi Milliye ve Müdafaa-i Hukuk Cemiyetleri’nin temeliyle kurulan Partidir bizim Partimiz.4 Eylül 1919 tarihinde Sivas’ta temelleri atılan ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve arkadaşlarının önderliğinde, halkın büyük mücadelesi ile Kurtuluş Savaşı’nı veren kadroların, 9 Eylül 1923’te kurduğu partidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Ümmet toplumunu çağdaş bir topluma dönüştüren, egemenliği gökyüzünden yeryüzüne indiren devrimlerin ve devrimcilerin partisidir Cumhuriyet Halk Partisi” dedi.

Konuşmasına devam eden Başkan Kumbul, “Emperyalizme ve sömürüye karşı Halkına güvenip ulusal kurtuluş savaşını başlatan, Hilafeti kaldıran, laik hukuk devletini kuran, eşit ve özgür bireylerin yaşadığı, tam bağımsız Türkiye için yaşamını ortaya koyan, temelinde ulusal egemenlik ve tam bağımsızlık hedefi yatan kurucu ilkelerimiz “Cumhuriyetçilik, Milliyetçilik, Halkçılık, Devletçilik, Laiklik ve Devrimcilik” ilkelerini yani 6 Ok’u, laik Cumhuriyet yapılanmasının, çağdaşlaşma hedefinin, Aydınlanma Devriminin sürekliliğinin ifadesi olarak belirleyen, İlk Genel Başkanımız, değişmez önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Savaş meydanlarının muzaffer komutanı, Türkiye Cumhuriyeti’nin önsözü Lozan Antlaşmasında diplomasi destanı yazan, tek bir mermi sıkmadan Hatay’ı topraklarımıza katan, tüm dünyada 65 milyon insan ölürken, Avrupa’da büyük yıkımlar yaşanırken Türkiye’yi savaştan koruyan, Ülkemizi çok partili sisteme geçiren, seçimi kaybedince seçim sonuçlarına müdahale etmeyi öneren komutanlara ve devlet yetkililerine karşı çıkan, çantasını koltuğunun altına alıp yürüyerek evine giden; “bir memlekette namuslular namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette Kurtuluş yoktur” diyen, Partimiz için “ortanın solu” tanımını yapan milli şef, İsmet İnönü’nün Partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Partiyi Demokratik Sol ideoloji ile tanıştıran, “ne ezen ne ezilen, insanca hakça bir düzen” diyerek sosyal demokrasinin evrensel ilkelerini toplumumuzun kabulüne sunan, “toprak işleyenin su kullananın” diyerek sömürüye karşı çıkan, Kıbrıs Barış Harekatı ile milliyetçilik ilkemizi Kıbrıs’ın Beşparmak dağlarına yazan, Kıbrıs Barış Harekatı sonrası ambargo uygulayan ABD’ye ambargo kalkmadığı sürece üslerinin kapalı ve askıda kalacağını söyleyen, “NATO’ya yapacağımız katkı, NATO’nun Türkiye’nin güvenliğine katkısıyla orantılı olacak, bu kadar.” diyen , Karaoğlan’ın, Bülent Ecevit’in partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Partimiz, 1980 faşist darbesiyle kapatılıp yeniden açılacağı 1992 tarihine kadar Cumhuriyet Halk Partisi kadroları Halkçı Parti, Sosyal Demokrat Parti ve birleşerek oluşturdukları Sosyaldemokrat Halkçı Parti çatısı altında sürdürdü siyaseti. İşe bu nedenle, o zor koşullarda siyaseti örgütleyen, 1983 seçimlerinde Turgut Özal köprüleri satacağını söylediğinde verdiği “milletin malını satamazsınız, sattırmam efendim, sat-tır-mam!” sözleriyle kalplerimize ve hafızamıza kazınan Halkçı Parti Genel Başkanı Necdet Calp’in, Çalışma Bakanı olduğu dönemde İMF dayatması “mezarda emeklilik” yasa önerisine karşı çıkan ve yasalaştırmayan Antalya milletvekili ve Halkçı Parti Genel Başkanı Aydın Güven Gürkan’ın partisidir Cumhuriyet Halk Partisi. Sosyal Demokrasi Partisi’ni kuran, solda birlik için büyük çaba gösteren ve Halkçı Parti ile birleşme sonrası Sosyaldemokrat Halkçı Parti Genel Başkanı olan, siyasetin zarif beyefendisi, evrensel değerlerin takipçisi, demokratik ve özgür bir Türkiye için mücadele eden dünyaca ünlü fizik profesörü Erdal İnönü’nün partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

9 Eylül 1992’de yeniden açıldıktan sonra Partimizin 4.Genel Başkanı olan, 1973’te seçildiği Antalya milletvekilliğini 10 dönemdir sürdüren, 1974’te Maliye Bakanı, 1978’de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı ,1995’te Dışişleri Bakanı olan, 18 yıl Genel Başkanlık yapan, Türkiye’nin ABD öncülüğündeki koalisyon güçleriyle birlikte kuzeyden Irak’a girmesini öngören 1 Mart Savaş Tezkeresi’nin Meclis’te reddedilmesi sonucunu doğuran direnişin önderliğini yapmış Antalya’lı Deniz Baykal’ın partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Gençlik Kolları Genel Sekreterliği, milletvekilliği, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcılığı, Dışişleri Bakanlığı, Meclis Başkanlığı görevlerinde bulunan bilgi, birikim ve saygınlığı ile SHP-CHP birleşmesinin “Hikmet Abi” si Hikmet Çetin’in partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı, Milletvekili, Devlet Bakanı, Dışişleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Sosyal Demokrat Halkçı Parti Genel Başkanı olan, tüm bu makamları “Solda Birlik” için bir gecede bırakan Murat Karayalçın’ın Partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Basın tarihimizde önemli bir yeri olan, Kurucu Meclis Üyeliği ile başlayan siyaset hayatına Milletvekili, Turizm ve Tanıtma Bakanı, Grup Başkanvekili, Genel Sekreter Yardımcılığı görevlerinin ardından seçildiği Genel Başkanlığı döneminde devrim niteliğinde kararlarla örgütlenme ve üye yapımızın iyileştirilmesinde önemli çalışmalar yapan Altan Öymen’in Partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

“Biz üreten bir Türkiye istiyoruz” diyen “Biz yaratılan her artı değerin eşit dağıtılmasını, refahın yükselmesini istiyoruz” diyen, ülkemizin hak, hukuk ve adalet talebini herkes duysun diye Ankara’dan İstanbul’a 25 günde 430 kilometre yürüyen, milyonlarla Maltepe mitingini yapan, Adalet kurultayını düzenleyen, seçimlere katılabilsin diye demokrasi adına İyi Parti ‘ye 11 milletvekilini gönderen, bir milliyetçi, bir muhafazakar ve bir sosyal demokrat partinin ittifak yapmasını sağlayıp, antidemokratik baraj sorununu ortadan kaldıran, 31 Mart ve 23 Haziran’da partimizin seçimleri kazanmasında en çok emeği olan, Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun Partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Ve tüm bu değerlerin ötesinde, ezilenlerin, aydınların, çiftçilerin, esnafın, iş adamının, işçinin, kadınların, gençlerin yani tüm Halkın öz partisidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Devleti, Cumhuriyeti ve Demokrasiyi kuran, yoksulları ve ezilen kesimleri koruyan, onların hakları için mücadele eden, hukukun üstünlüğünü, insan hak ve özgürlüklerini, laikliği, çoğulcu ve katılımcı demokrasiyi, cinsiyet eşitliğini, sosyal devleti, sürdürülebilir ve kapsayıcı büyümeyi ve insan onuruna uygun barışçıl ve hakça bir dünya düzeninin kurulmasını vazgeçilmez temel ilkeleri olarak kabul eden Partidir Cumhuriyet Halk Partisi.

Tarihi boyunca Cumhuriyetimizi bağımsız, çağdaş, onurlu, saygın bir devlet haline getiren bütün kritik kararlarda Cumhuriyet Halk Partisi’nin imzası vardır.

Bizler, Cumhuriyet Halk Partililer Omuzlarımızdaki tarihi sorumluluğun farkındayız. Büyük Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün “Benim iki büyük eserim var; biri Türkiye Cumhuriyeti, diğeri Cumhuriyet Halk Partisi” dediği ve bizlere emanet ettiği eserlerini ilelebet yaşatacağız.

Başta Kurucu Genel Başkanımız, değişmez önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, Kurtuluş’un, kuruluşun, devrimlerin Partisi Cumhuriyet Halk Partisi’ne emeği geçen üyesinden genel başkanına herkesin önünde saygı ile eğiliyorum. Ömrümün en önemli ve onurlu görevi olan, ömür boyu Şeref madalyası olarak taşıyacağım İl Başkanlığı dönemimde iki eski Genel başkanımızı kentimizde ağırlamaktan büyük bir mutluluk duyduğumu ifade ediyor, her türlü baskı ve yıldırma politikasına karşı direnen ve Atamızın emanetine sahip çıkan Partililerimi saygı ve minnetle selamlıyorum” ifadelerini kullandı.