KUMBUL’DAN DEĞERLENDİRME TOPLANTISI

0
354
Print Friendly, PDF & Email

CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, İlçe başkanlarıyla Bir araya gelerek değerlendirme toplantısı düzenledi.

İlçe Başkanları toplantısında basın mensuplarıyla bir araya gelen Kumbul, görev yaptığımız 2 yıllık süreç içinde hem yerel hem de bir genel seçim yaşadık. Antalya’daki başarılı bir seçim süreci geçiren tüm ilçe başkanlarına teşekkür etti.

İl Başkanı Ahmet Kumbul, yaptığı açıklamada şunları söyledi;

Başkan Kumbul, “Antalya’da seçim sonuçlarıyla ilgili eleştiriler görüyoruz. Genel seçimde Antalya’daki oy oranlarına baktığımız zaman, CHP’nin yüzde 7, AKP’nin yüzde 13, MHP’nin yüzde 40 oy kaybettiğini görüyoruz. 14 olan milletvekili sayısı, seçimler öncesinde 16’ya çıkmıştır. Antalya’da AKP 7 olan vekil sayısını 6’ya düşürdü. MHP 2 olan vekil sayısını 1’e düşürdü. CHP olarak 5 vekilimiz vardı, yine 5 vekil çıkarttık. Yeni kurulan ittifak ortağımız İYİ Parti 3 milletvekili çıkarttı ve milletvekili olmayan HDP 1 milletvekili çıkardı. Baktığımızda Türkiye’nin her yerinde bütün partilerin oylarının düştüğünü, çünkü siyasete yeni bir partinin katıldığını görüyoruz.

En çok oy kaybeden iller arasında Antalya ilk 20’de yokken, İYİ Parti’nin en çok oy aldığı 3’üncü il Antalya. Genel seçimlerde, Türkiye’de CHP adına en çok oy alan 15’inci il oldu Antalya. Yerel seçimlerde çok büyük bir ortaklık oluştu. Yüzde 50’nin üzerinde bir oranla, 700 binin üzerinde oy alarak Büyükşehir Belediyesini kazandık. 12 ilçesinin 8’inde CHP olarak seçimleri kazandık. İttifak ortağımız 2 ilçede seçim kazandı. Tarihimizdeki en başarılı yerel seçimi, il başkanlığım döneminde Antalya’da sağladık. Belediyelerimizin ve örgütlerimizin yapacağı çalışmalarla partimiz ilk seçimde iktidar olacaktır. Son dönemlerde MHP ve AK Parti’nin genel başkanlarının, Genel Başkanımıza ağıza alınmayacak hakaretlerde bulunduğunu görüyoruz.

Bunlar gidişin başlangıcı ve onu gördükleri için yapıyorlar. Biz asla onların seviyesine inmeyeceğiz, biz asla onların kullandıkları cümleleri kullanmayacağız. Biz bugüne kadar olduğu gibi herkesi kucaklamaya devam edeceğiz. Bizim ötekimiz yok, bu ülkede yaşayan, bütün partilere oy veren seçmenlere aynı gözle bakıyoruz. Onun için hiçbir partinin genel başkanına hakaret etmedik ve etmemeye devam edeceğiz. Bu ülkede huzur içinde bugüne kadar nasıl yaşadıysak yaşamaya devam edeceğiz. Bu nefret dilinin terk edilmesini istiyoruz.

21 Ekim Pazartesi günü üye çizelgeleri ilçelerimizde askıya çıkacak. 27 ekimde üye çizelgeleri askıdan indirilecek ve itiraz süreci başlayacak. İlçe ve il, itirazları değerlendirdikten sonra 8 Kasım’da ilçe kongresi delege seçimlerini başlatacağız, 1 Aralık Pazar günü ilçe kongresi delege seçimlerini bitireceğiz. 14 Aralık’ta ilçe kongrelerimizin başlangıç tarihi olacak, bu tarih itibariyle 19 ilçemizde ilçe başkanlarımızla görüşerek takvimimizi hazırlayacağız. İl kongrelerinin başlangıç tarihi ise 3 Şubat, şubat ayı içerisinde de il kongrelerimizi tamamlayarak 2 Mart’ta süreci bitireceğiz. Kongrelerin kazananı CHP olacaktır. Kim gelirse gelsin CHP kazanacak.” diye konuştu.