ZÜBEYDE HANIM ÖLÜMÜNÜN 97. YILINDA ANILDI

0
536
Print Friendly, PDF & Email

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya Kadın Kolları ile bazı sivil toplum kuruluşları, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ı ölümünün 97’nci yılında andı. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kurucusu büyük önder Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım,

ölümünün 97’nci yıldönümünde Antalya’da törenle anıldı. Dün, Işıklar Caddesi üzerindeki Atatürk Evi yanında bulunan Zübeyde Hanım Anıtı önünde bir araya gelen Antalyalılar, büyük Önder’in annesine olan minnetlerini dile getirdi.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan anmada CHP Antalya Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci, Türk Anneler Derneği Başkanı İnci Savran ve Cumhuriyet Kadınları Derneği Konyaaltı Şube Başkanı Hikmet Özkaya,

Zübeyde Hanım’ı anlatan bir konuşma gerçekleştirdi. ANŞOYAD Başkanı Şükrü Erciyeslioğlu ise şiir okudu.

“Atatürk İçin Annesi Vatandı”

“Atatürk’ümüzün annesi Zübeyde Anayı, vefatının 97’nci yıl dönümünde minnet ve rahmetle anıyoruz” diyen CHP Kadın Kolları Antalya İl Başkanı Nilüfer Deveci, “17 yıl süreyle cepheden cepheye koşan Mustafa Kemal için annesi vatandı. Vatanı kurtarmak, annesini kurtarmaktı.

Ne mutlu onu doğuran anaya, ne mutlu ona sahip olan Türk Milletine. Ne mutlu ki Ona erken yaşta babasız büyüttüğü bir evlada, vatan ve insan sevgisinin yanında, bir millete önderlik yapacak özgüveni ve cesareti vermeyi başarıp Türk ulusuna ve dünyaya armağan etti.

Yetiştirdiğin evlatla bir milletin kaderini değiştirdin. O evlat ki özgürlüğünü isteyen tüm milletlere cesaret verdi ve örnek oldu” diye konuştu.

“Yılmaz Bekçileriz”

Tüm kadınları, toplum yönetiminde görev almaya, ağırlığını koymaya, karar mekanizmalarında yer almaya, laik demokratik sosyal hukuk devleti ilkelerinin eksiksiz uygulanacağı; yarınlardan umutlu, çağdaş, güçlü, üretken,

bilgi çağına ayak uyduran bir ülke haline gelmek için çalışmaya çağıran Deveci, “Atatürk’ümüz ‘Büyük başarılar kıymetli anaların yetiştirdiği evlatlar sayesinde olmuştur’ demiştir.

Dünyayı şekillendirenler, bilinçli, fedakar analar, cefakar ömrünü halkına adamış devrimci kadınlardır. Laikliğin, Cumhuriyetin ve devrimlerin yılmaz bekçileri olan biz Cumhuriyet’in kadınları, çocuklarımızın da geleceğinin yaratıcısı ve bekçileriyiz.

Demokrasiden, cumhuriyetimizden, laiklikten, özgürlüklerden, birlikte yaşama sevdamızdan vazgeçmeyeceğiz. Kitlelerin demokratik taleplerini her platformda dile getirerek, hukuk devleti olmak ve hukukun uygulanması için özgürce düşünüp, özgürce yaşayabileceğimiz,

kadınlarımızın ve çocuklarımızın taciz edilmeden, şiddet görmeden ve katledilmeden yaşayabileceği bir Türkiye için mücadele edeceğiz” dedi.

“Cumhuriyet Sevdalılarıyız”

Zübeyde Hanım’a “Ey Büyük Ana” diye seslenen Deveci, “Merak etme oğlun Mustafa Kemal Atatürk’ün ilkeleriyle yetişmiş milyonlarca genç ve kadın var. Bizler hepimiz birer; Halide Onbaşı, Binbaşı Ayşe, Şerife Bacıyız. Gördesli Makbule, Tayyar Rahmiye,

Kara Fatmayız. Kubilayız, Necip Hablemitoğlu, Ahmet Taner Kışlalı, Muhammer Aksoyuz. Uğur Mumcuyuz, Bahriye Üçokuz, Türkan Saylanız. Biz bu ülkenin aydınlık yarınları için, mirasına sahip çıkan ve ülkemizi daha ileriye götürmek için çalışan Cumhuriyet sevdalılarıyız. Ruhun şad olsun büyük Ana” diye konuştu.

Anma Törenine Katılanlar

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul, TÜRK-İŞ Antalya İl Temsilcisi ve YOL-İŞ Sendikası Antalya 1 Nolu Şube Başkanı Cemil Ünal, Eğitim İş Antalya Şube Başkanı Fatin Iltar’ın da katıldığı anma töreninde Antalya Cumhuriyet Kadınları,

Türk Anneler Derneği, Atatürkçü Düşünce Derneği, Antalya Şairler Ozanlar ve Yazarlar Derneği (ANŞOYAD), Bestekar Kültür Derneği, Üniversiteli Kadınlar Derneği, Antalya Alevi Kültür Derneği, Antalya Serikliler Derneği, CHP Antalya, Muratpaşa, Kepez ve Konyaaltı Kadın Kolları da yer aldı.