“SARAYIN YAPAMADIĞINI CHP’Lİ BELEDİYELER YAPTI”

0
80
Print Friendly, PDF & Email

Cumhuriyet Halk Partisi Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, 2021 yılı için belirlenen asgari ücretin çalışanları tatmin etmediğini ifade etti. Başkan Bayar, “Saray hükümetinin yapamadığını CHP’li belediyeler yaptı. Belediyelerimizde en düşük maaş 3.100 TL olarak belirlenirken, bazı belediyelerimiz bütçelerine göre 3.500 TL’ye varan artışa imza attı” dedi

2021 yılı için belirlenen asgari ücretin 2.825 lira olması asgari ücretle çalışan vatandaşları tatmin etmeyince Cumhuriyet Halk Partisi harekete geçti ve Genel Merkez kararıyla CHP’li belediyelerdeki en düşük maaşı 3.100 TL olarak belirledi. Konuyla alakalı açıklamalarda bulunan ve Antalya’daki CHP’li Belediye Başkanlarına sosyal idarecilik anlayışları için teşekkür eden CHP Antalya İl Başkanı Nusret Bayar, “Belediyelerimiz bütçelerine, çalışan sayılarına ve imkanlarına göre en az 3.100 TL olmak şartıyla asgari ücretlerini belirledi. Bazı belediyelerimizde bu tutar 3.500 TL’ye kadar varmakta. Bu anlamda sosyal, adil ve emek yanlısı tutumlarından dolayı başta Antalya’daki olmak üzere Türkiye’deki tüm CHP’li Belediye Başkanlarımıza teşekkür ediyorum” dedi. Başkan Nusret Bayar’ın açıklamasının devamında şu ifadeler yer aldı;

“AKP’nin ekonomide, tarımda ve dış politikadaki beceriksizliğine pandemi de eklenince, özellikle gıda ürünlerinde yüzde 100’e varan artışlar oldu. Bunların yanı sıra elektrik, doğal gaz, kiralar, faturalar derken vatandaş; insani koşullarda yaşayamaz hale geldi! Yeni belirlenen asgari ücrete, asgari ücretle çalışanlar kadar Cumhuriyet Halk Partisi olarak bizler de tepkimizi gösterdik.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak, asgari ücretin belirlenmesi sürecinde gayretle çalışarak, asgari ücretin vergisiz, en az 3.100 TL olması gerektiğini, nedenleriyle birlikte hem yurttaşlarımıza hem de AKP hükümetine anlatmaya çalışmıştık. Halkımız tarafından oldukça olumlu karşılanan ve uygulanması istenen talebimiz, SARAY hükümeti tarafından görmezden gelinmiş, belirlenen asgari tutarla vatandaş yine açlığa ve sefalete mahkum bırakılmıştır!”

“İşçinin Emekçinin Hakkını Yerde Bırakmadık Bırakmayacağız”

“Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimiz bu anlamda ellerinden geleni yaptılar ve 2021 yılı asgari ücreti için partimizin talep ettiği gibi en düşük maaşı 3.100 lira olarak belirlediler. Genel Merkezimizin talimatıyla belirlenen bu tutara belediyelerimiz; sosyal belediyecilik anlayışıyla hareket ederek kendi imkanları, gelirleri ve çalışan sayıları doğrultusunda ek zamlar da yapıp işçiye, emekçiye gereken değeri verdiklerini bir kez daha gösterdiler.

Antalya’daki Cumhuriyet Halk Partili belediyelerimizden en yüksek zammı yapan Döşemealtı Belediyesi en düşük işçi maaşını 3.401 TL olarak belirlerken, İbradı Belediyesi asgari ücretini 3.350 TL olarak belirledi. Muratpaşa Belediyesi’nde en düşük maaş 3.290 TL, Konyaaltı ve Gazipaşa Belediyesi’nde 3.200 TL, Manavgat, Kumluca, Finike ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde ise en düşük maaş olarak 3.100 TL belirlendi.

Cumhuriyet Halk Partisi olarak emeğin ve alın terinin değerini bilen, işçinin ve emekçinin hakkını yerde bırakmayan, asgari geçim şartlarına göre vatandaşın taleplerine karşılık veren, eşit, adaletli ve sosyal bir yönetim anlayışına sahip olduğumuzu bir kez daha gösterdik. İktidara yürüdüğümüz bu yolun sonunda Türkiye’deki tüm vatandaşlar için bu şartları sağlayacak, hiçbir çocuğun yatağa aç girmesine müsaade etmeyeceğiz!”