ZÜBEYDE HANIM’I VEFATININ 98. YILDÖNÜMÜNDE ANILDI

0
62
Print Friendly, PDF & Email

CHP Antalya İl Kadın Kolları Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün annesi Zübeyde Hanım’ın vefatının 98. yıldönümünde Zübeyde Hanım Anıtı önünde Anma töreni gerçekleştirdi.

Zübeyde Hanım Anıtı önünde konuşma yapan İl Kadın Kolları Başkanı Nulifer Deveci şunları söyledi;

“Zübeyde Hanım, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bağımsızlık mücadelesinin en değerli figürlerindendir.  Ulu Önder, İstiklal ateşini tutuşturmak için Anadolu’ya geçtiğinde, ‘asi subayın’ annesi olarak hem dönemin Padişahı ve İstanbul hükümetinin hem de işgal kuvvetlerinin tüm baskı, aşağılama ve eziyetlerine göğüs germiştir.

 

İşgal yıllarında evi çeşitli bahanelerle defalarca basılmıştır. ‘Asi subay’ Mustafa Kemal hakkında Padişah tarafından idam kararı verilmiş, Zübeyde Hanım kararın infaz edildiğini zannettiğinde, anne yüreği acıya dayanamamış ve felç geçirmiştir. Ancak, Cumhuriyetin kurucusunun annesine yaraşır bir onurla dik durmuştur. Cumhuriyeti dünyaya getiren bu cesur Türk kadınının hatırası karşısında saygıyla eğiliyoruz.

Biz kadınlar karanlıktan aydınlığa doğru yürürken, ardımızda çocuklarımız için daha güzel bir ülke bırakmanın umudunu yeşertiyoruz içimizde.

 

Kadınlarımız, asıl sahibi olduğu vatanın üzerine bulaşmış kadını aşağılayan ve etkisizleştirmeye çalışan zihniyeti temizlemeyi başaracaktır. Kadınlarımız artık kendi güçlerinin farkına vardılar. Artan kadına şiddet vakaları ve kadın cinayetleri, toplumsal cinsiyet ayrımcılığına karşı kadınlarımız omuz omuza mücadele ediyor. Bizlerde Cumhuriyet Halk Partisi Kadın Kolları olarak bu mücadelede ön saflarda yer alıyoruz.

 

Kadınlar olarak hayatta kalma ve kazanılmış haklarımızı kaybetmeme mücadelesi verirken;

2019 da hayatımıza giren covid-19 pandemisi dolayısıyla; yine kadınlarımız artan zorluklarla mücadele etmeye başladı. Evde, işyerinde, toplumda bir döngü halini alan sıkıntılı süreçlere karşı kadınlarımız güçlü bir direnç gösteriyor.

 

İnanıyorum ki; Evin idaresi ve ailesinin sağlığı için pervane olan sevgili annelerimizle, kadınlarımızla;

bu günleri hep birlikte atlatacağız. Kadınlarımız her koşulda cumhuriyet kazanımlarından ayrılmayacak, bilimin ve aklın ışığından ayrılmadan Atatürk’ümüzün mirasına sahip çıkarak; bizleri umut dolu özgür yarınlara ulaştıracak nesilleri yetiştirmeye azim ve kararlılıkla devam edecek ve bu karanlık günlerden hep birlikte çıkacağız.”