İl Kadın Kolları’ndan ‘Siyaset Emekçisi Kadınlarla 8 Mart’ Toplantısı

0
157

CHP Antalya İl Kadın Kolları 8 Mart nedeniyle Ata’ya çelenk sunduktan sonra AKM’de ‘Siyaset Emekçisi Kadınlarla 8 Mart’ toplantısı yaptı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra kısa bir il kadın kolları faaliyetlerinden video izlentisi sonrası kürsüye gelen CHP Antalya İl Kadın Kolları Başkanı Nilüfer Deveci Kurtuluş Savaşında kadınların gösterdikleri olağanüstü çaba ve başarılara atıfta bulunarak “Bizler; Cumhuriyet tarihimizin odak noktasında yer alan bağımsız, özgür, laik, demokratik, Cumhuriyet Mücadelesinde etkin bir rol oynayan, Türk Kadınlarıyız!” dedi.

“Bugünün Türkiye’sinde kadın olmak, özgürlükler için sürekli mücadele etmeyi gerektiriyor. Emekçi Türk Kadını sömürülmesinin yanı sıra, ayrımcı cinsiyetçi yasalar ve, geleneksel toplumsal kurallardan dolayı bir yığın sorunla karşı karşıyadır. Bugün hak ve özgürlükler, toplumsal refah gibi kıyaslara bakıldığında, ülkemizin koşullarının çok ilerisinde olan ülkelerden yıllar önce, kadının erkekle eşit haklara sahip olduğu yurdumuzda, haklarımızı korumak ve hatta yeniden kazanmak için mücadele etmek zorundayız” diyen Deveci konuşmasını şöyle sürdürdü:

“AKP iktidarı Cumhuriyet’in özgürleştirdiği Türk kadınlarına Siyasal İslam kıskacında yeni bir rol tanımlama derdinde. Öyle ki; sözünü sakınmayan kadınlar cinsiyetçi söylemlerle itibarsızlaştırmaya çalışılmakta. Konuşan, eleştiren, haklarının farkında olan kadın, vitrin mankeni ilan edilmekte.Çıplak aramayı deşifre eden kadın ahlaksızlıkla suçlanmaktadır. Bu olanlar bir yanıyla bizleri yaralarken, bir yandan mücadele azmimizi diri tutarak motive ediyor. Kadın mücadelesi denince tek madde, şiddet ve cinayet olsun isteniyor. Oysa ki; kadınlar ekonomik hayatta var olmayı, sosyal hayatta dilediği gibi yaşamayı, siyasal katılımı ve politik mücadelede olmayı istiyor.

AKP iktidarı Cumhuriyet’in aydınlanmanın, bilginin değiştirdiği, geliştirdiği bireyler olmasın istiyor.

Bu değişim ve gelişimden korkuyor.

Korkuyorlar! Korkacaklar! Korksunlar!

Geliyoruz! Geleceğiz Yakındır!

Bir kadın değişirse, bir nesil değişir!

Sevgili arkadaşlar, Bizim mücadelemiz; yaşanabilir bir Antalya, yaşanabilir bir Türkiye’ye ulaşmak için!

Bizler aydınlanmayı ilmek ilmek örgütleyenleriz. Girilmedik sokak, çalınmadık kapı bırakmadık.

Yerelde iktidar olduk; şimdi genelde iktidar olmak için kollarımızı yeniden sıvıyoruz.

Bizler Kadın Kolları olarak; siyasetin emekçileriyiz.

Cumhuriyet Halk Partisi Seçim Bildirgemizi, projelerimizi, vaatlerimizi sahada biz anlatıyoruz.

Kaş’tan Gazipaşa’ya kadar; seralarda, hallerde, pazar yerlerinde, sokaklarda, sitelerde kapı kapı çalışıyoruz.

Tarlada izimiz var ancak; harmanda sözümüz olmuyor.

Siyaseti sahaya taşımada varız; Siyasi temsiliyette yokuz.

Böyle geldi ama böyle gitmeyecek.

Önümüzdeki seçimlerde yine çalışacağız ama bu defa, Antalya’da siyasete emek vermiş ulaşılabilen kadın vekiller de göndereceğiz!

Nasıl Bir Kadın Vekil!

Kadın Aday nasıl olmalı?

Aday olacak kadın; Önce Cumhuriyet Halk Partimizde; (kadın kolları, delegelik, yönetimler, komisyonlar…) sorumluluk almalı, Partinin siyasi kültürünü, eğitimini almalı; Parti disiplini nedir? Bu partinin üyesi delegesi kimdir?

Partiyi yıpratmadan isteklerimizi nasıl dile getiririzi öğrenmelidir.

Yine aday olacak kadın; Birden çok seçim geçirmeli, sandığın başına oturmalı; Seçim nasıl yapılır? Sandıkta ne olur? Seçimde ne sorun yaşanır? Nasıl önlem alınır? Bilmelidir.

Partisine zarar vermeden, parti içi mücadele vermesini bilmelidir. Bu mücadeleyi verirken, toparlayıcı, uzlaşıcı olması gerektiğini, kazananın; parti ve partisinin temsil ettiği siyasi görüş için önemli olduğunu bilmelidir.

Kadın duyarlılığı, sorumluluğu ile olaylara yaklaşmalıdır. Siyasette bulunan kadın, partiye ve kadınların sorunlarına emek vermiş, mücadeleci tarafına, dürüstlüğüne güvendiği, samimiyetine inandığı kadını temsilci olarak görmek ister.

Parti örgütünü ve partiliyi tanımayan, havasını koklamayan, derdini yaşamayan kadını istemez. Siyasetle uğraşan kadın, kendi içinden birini; partiye emek vermiş, kadına emek vermiş, duruşuyla, bilgisiyle kendini temsil edebilen kadını kendisi görmek ve kendisi seçmek ister.

Çağdaş kadının geleceği kendi ellerindedir. Siyaset, sadece erkeklere bırakılmayacak kadar ciddi bir iştir.

Biz Kadın Kolları; tek yürek, tek bilek olduk. Millet İttifakımızla birlikte söz verdik. Antalya’yı Büyükşehir Belediyemizi kazandık.

Biz Kadın Kollarıyız!

Söz verdik mi yaparız!

Kapıyı çaldığımız zaman, yoksulluğu gırtlağına kadar yaşayan evin emekçisinin, kocasının başka partiye oy vermesine rağmen; Partilerimize oy vermesinin sözünü alırız.

Çünkü Biz Kadın Kollarıyız!

Bazı istisnalar dışında; her zaman, her yerde yeterli desteği göremesek te, kendi çözümlerimizi üretiriz.

AKP iktidarına, karşı devrimcilere rahatsızlık veriyor olabiliriz.

Cumhuriyet’in kadınları olarak; Bu ülkenin her kilometresinde bizim verdiğimiz emekler var.

Sahip olduğumuz bu misyonla, her zaman siyasette var olmaya devam edeceğiz.

Sömürünün, baskının ortadan kalktığı, ilerleyen, kalkınan, hakça paylaşımın olduğu, hiçbir çocuğun yatağa aç girmediği bir Türkiye’ye ulaşmak için; ekonomik, sosyal ve demokratik sorunlarımızı çözmek için el ele vererek birlikte başaracağımıza inanıyoruz.

Daha iyi bir gelecek, daha güçlü bir Türkiye, daha aydınlık yarınlar ancak kadınlarla mümkün olacaktır.

Cesaret biziz, azim biziz, emek biziz, mücadele biziz.

Bu ülkenin onurlu, mutlu yarınları bizim ellerimizde yükselecek.

Yaşasın kadın dayanışması.

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günümüz kutlu olsun.

Yaşasın kadınlar, kadınlar yaşasın”

Daha sonra kürsüye gelen İYİ Parti Kadın Politikaları Başkanı Aysel Damatoğlu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değer ve ona kazandırdığı özellikleri anlattıktan sonra “Günümüze geldiğimizde yürütülen yanlış politikalar sonucu ülkemizde kadınların statüsü medeniyet seviyesine ulaşacağı yerde maalesef geriye gitmiştir. Kadını yok sayan aşağılayan kadın yoksulluğunun artmasına sebep olan anlayış iktidarca desteklenmekte, kadınların hür ve erkekler ile eşit bireyler olduğu göz ardı edilmektedir. Ekonomik sistemin ürettiği sömürü en çok kadınları etkilemekte iş dünyasında da kadınlar hayatta kalmak için var gücüyle çabalamak zorunda bırakılmaktadır” dedi.

Damatoğlu konuşmasını şöyle tamamladı: “Ülkemizde kadına yönelik şiddet vakaları gün geçtikçe artmakta, neredeyse her gün bir şüpheli kadın ölümü gerçekleşmektedir. Toplumsal cinsiyet eşitsizliği derinleşmekte, pandemiyle birlikte kadınların ev içi yükü daha da artmakta ve kadın istihdam oranları düşmektedir. Siyasette medyada ve toplumsal yaşamda eril dil yaygınlaşmakta. Bunun sonucu olarak eril anlayış adalet sistemine sıçramaktadır.

Eril adalet anlayışı ise savunmalarda mağdur kadının onurunu zedeleyecek ifadeler kullanılmasına ve verilecek cezalarda İndirime gidilmesine yol açmaktadır.

Biz İYİ Parti kadın politikaları başkanlığı olarak kadınların toplumda birey olarak var olduğunu, toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlandığı kadınlara yönelik her türlü şiddetin ve ayrımcılığın önlendiği Türkiye hayalimiz gerçekleşene dek mücadelemize devam edeceğiz. Ulu önder gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde gerçekleşmiş olan kazançlarımızdan hiç bir zaman ödün vermeyeceğiz.

Bu vesile ile tüm kadınlarımızın 8 Mart dünya kadınlar gününü kutluyorum”

Toplantıda Türkiye Kadın Muhtarları Derneği ve aynı zamanda Uluç Mahalle Muhtarı Hülya Bozkurt, CHP İl Başkanı ve CHP Kadın Kolları Genel Başkan Yardımcısı da kısa birer konuşma yaptılar.

CHP Antalya milletvekillerinden Cavit Arı ve Rafet Zeybek CHP’li kadınları yalnız bırakmadılar.