“KAMU MALLARI PEYNİR EKMEK GİBİ SATILIYOR”

0
22

TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu üyesi CHP Antalya Milletvekili Av. Cavit Arı, Plan ve Bütçe Komisyonundan geçen torba kanun teklifinin 18.maddesinde yer alan “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığınca 2022 ve 2023 yıllarında ihalesi yapılacak kamu konutlarının satışlarından elde edilen gelirlerin genel bütçeye gelir kaydedilmesi amaçlanmaktadır.” açıklamalı düzenlemeye ilişkin olarak yaptığı konuşmada “Batan geminin malları misali elde ne varsa satıyorsunuz. Satılmadık fabrika kalmadı hepsini sattınız, sata sata şimdi değerli kamu araziler de bitiyor, sıra geldi kamu lojmanlarına, sizleri biraz vicdana davet ediyorum.” diyerek tepkisini dile getirdi.

İlgili maddeye ilişkin yapılan bilgilendirme açıklaması ile; Ülkemizde genel bütçeli idarelere tahsisli 195 bin, özel bütçeli idarelere tahsisli 15 bin 670, yükseköğretim kurumlarına tahsisli 13.242 ve düzenleyici ve denetleyici kurumlara tahsisli 390 tane kamu konutu olmak zere toplamda 224.302 adet kamu konutu olduğunu, 2022 Şubat ayı itibarıyla satış ihalesi yapılan kamu konutu sayısının 13 bin, satışı gerçekleştirilen kamu konutu Ankara’da 3.550, İstanbul’da 1.151, İzmir’de 592, Konya’da 217 adet kamu konutu olduğunu, bu yıl yaklaşık 2 bin 500 lojmanın satılmasına karar verildiğini, bu satışlardan yaklaşık 750 milyon lira gelir elde edilmesi ve bu gelirin 187.5 milyon lirasının da bu yıl tahsil edilmesi hedeflendiğini öğrendik diye sözlerine başlayan CHP Antalya Milletvekili Av.Cavit Arı;

“Bunların kaçını AK PARTİ iktidarında yaptınız, yapabildiniz? Önce onu bir sormak istiyorum. Onun ötesinde de iktidarınız süreci içerisinde memlekette satmadık fabrika koymadığınız gibi şimdi de geçtiğimiz sene, özellikle Milli Emlak başta olmak üzere tüm kamu mallarından çok sayıda taşınmazı sattınız, bundan büyük gelirler elde edildi. Bu yıl da sadece satış hazırlık işlemleri 2021 yılı Aralık ayı itibarıyla belli olanlar yönüyle söylüyorum: 2022 yılı içerisinde 5.542 tane taşınmazı Millî Emlak aracılığıyla satacağınız daha önce bütçe görüşmelerinde de ifade edildi. Yani buradan soruyorum: Bu işleri yaparken hiç vicdanınız sızlıyor mu? Bu lojmanları bu kadar peynir ekmek gibi satarken, bu topraklarımızı bu kadar satarken, sadece 2022’de 5.502 tane taşınmazı satarken, lojmanlardan 200 bine yakınını, hepsini satmayı hedeflemişken elimizde ne kalacak ne kalıyor? Bu kadar vicdansızlık olur mu? Bu kamu mallarını nasıl böyle peynir ekmek gibi satarsınız? İktidar olarak sizin tutum ve davranışınız anlaşılır gibi değil. Sata sata bitiremediniz. Kamu kaynağı yaratmaya çalıştığınız kaynakların hepsi kamu-özel işbirliklerine ve kur korumalı mevduatlara gidiyor.” dedi.

Antalya Milletvekili Arı sözlerine “İktidar 200 bin lojmanı satıyor. 20 yılda devletin fabrikaları satıldı. Değerli arazi ne varsa satılıyor. Şimdi 200 bin kamu lojmanı satılacak. İktidarın hiç vicdanı sızlamıyor mu?” sorusunu gündeme getirerek tamamladı.