AKSU KÖY ENSTİTÜSÜ TAKİBİMİZDE

0
19

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya başkanlığındaki CHP heyeti, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla başlatılan 21 köy enstitüsünü ziyaret programının sekizincisini Antalya Aksu Köy Enstitüsü’ne yaptı.

Muğla Milletvekili Suat Özcan, CHP Antalya İl Başkanlığı yöneticileri Gülser Avar, Ali Murat Özel ve Orkun Murat Muratlı; CHP Aksu İlçe Başkanı Kenan Yıldız ve Ankara Üniversitesi’nden Doç. Dr. Ahmet Yıldız, sendika, dernek temsilcileri ve köy enstitüsü mezunlarından oluşan bir heyet eşlik etti.

Antalya Aksu Köy Enstitüsü olarak 8 Nisan 1940 tarihinde Macun köyü ilkokul binasında, ‘Eğitmen Kursu ve Köy Enstitü Müdürlüğü’ olarak 83 öğrenci ile eğitim öğretime başladığını belirten Kaya;  “Bir an önce Koruma Kurul Kararı olan bu yerlerin viraneye dönmüş olan yerleri de restore edilmiş bu Perge Ortaokulu gibi restore edilerek eğitim öğretimin hizmetine sunulması takibimizde olacak. ”dedi.

CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya, Perge Ortaokulu önünde yaptığı açıklamasında;

“Genç Cumhuriyet’in en büyük sorunu eğitimdi. 1935 yılında yapılan nüfus sayımına göre erkeklerin yüzde 76,7’si, kadınların ise yüzde 91,8’i okuma yazma bilmiyordu. O dönemde 40 bin köy vardı ve bu köylerin 31 bininde okul yoktu. İsmail Hakkı Tonguç (İlköğretim Genel Müdürü), Antalya’da kurulacak 6. Köy Enstitüsünü için 8 Mart 1940’ta Emin Soysal ve Tahir Erdem’in de bulunduğu bir heyetle birlikte Antalya’ya gelir. Tonguç ve arkadaşları Yeniköy Karabayır yöresini gezer, tarım arazisi olmadığını görürler. Yaşlı bir köylü onlara devlete ait geniş arazilerin bulunduğu Karanlık Sokak’a gitmelerini, orada yontmaya gerek olmayan taşlar olduğunu da belirtir.  Tonguç ve arkadaşları söylenen yere gittiklerinde, bahsedilen taşların Perge’nin yıkıntıları olduğunu görürler.

TONGUÇ, Perge’yi kuşbakışı seyrettikten sonra

“İKİNCİ PERGE’Yİ BURAYA KURUYORUZ” der.

“PERGE Antik kentinin, Antalya’nın 18 km doğusunda, Aksu ilçesi sınırları içinde bulunan, Pamfilya Bölgesine başkentlik yapmış antik bir kenttir. Şehirdeki Akropolisin Tunç Çağı döneminde kurulduğu düşünülmektedir. Helenistik dönem boyunca şehir eski dünya içerisindeki en zengin ve güzel şehirlerarasında sayılmaktadır. İsmail Hakkı Tonguç, Perge’yi kuşbakışı seyrettikten sonra çok etkilenir ve “ikinci Perge’yi buraya kuruyoruz” der. Ahmet Tekelioğlu Ağa’dan 7.000 TL’ye 2 bin dönüm arazi alır. Yerleşkenin çevresi olan Macun köyü de Osman Ağa’dan alır.

1940 YILININ NİSAN AYINDA 83 ÖĞRENCİ İLE EĞİTİM ÖĞRETİME BAŞLAR

Antalya Aksu Köy Enstitüsü olarak 8 Nisan 1940 tarihinde kurulur. Macun köyü ilkokul binasında, ‘Eğitmen Kursu ve Köy Enstitü Müdürlüğü’ olarak faaliyete geçer.1940 yılının Nisan ayında 83 öğrenci ile eğitim öğretime başlar. Antalya Aksu Köy Enstitüsü’ne Antalya, Muğla ve Mersin’in köylerinden öğrenci alınır. 1940 yılında Eskişehir Çifteler Köy Enstitüsü’nden gelen 18 öğrenci, 8 baraka yapar. Bu barakaların dördü eğitmenler, dördü de enstitü için kullanılır. Aksu Köy Enstitüsü’ne alınan ilk öğrenci Karabayır köyünden Süleyman Koç’tur. Okula 30 kız, 30 erkek öğrenci alımına karar verilir, ancak okula alınacak yeterli sayıda kız öğrenci bulunamadığı için okul öğrencilerin çoğunluğu erkeklerden oluşur. İlk müdür Talat Ersoy’dur, ondan sonraki de Halil Öztürk’tür. Aksu Köy Enstitüsü, ilköğretmen okuluna dönüştürülerek öğretmen okulu olarak yoluna devam eder. 1940’ta Aksu Köy Enstitüsü, İlk Öğretmen Okulu (1954), Aksu Öğretmen Okulu (1968), Aksu Öğretmen Lisesi (1973), Aksu Eğitim Enstitüsü (1977), Aksu Anadolu Öğretmen Lisesi (1989), 2014’te de Aksu Fen Lisesi olarak eğitim öğretime devam eder.

AKSU KÖY ENSTİTÜSÜ TAKİBİMİZDE OLACAK

Burada şunu belirtmek isterim ki, Aksu Fen Lisesi Müdürü ve öğretmenleri öğrencileriyle birlikte bu bölgeyi gelecek kuşaklara taşımak için ellerinden geleni yapıyorlar. Ama takdir edersiniz ki bir okulun bütçesi ya da İlçe Milli Eğitim’in bütçesi bu sorunu çözmeye yetmez. Bir an önce Koruma Kurul Kararı olan bu yerlerin viraneye dönmüş olan yerleri de restore edilmiş bu Perge Ortaokulu gibi restore edilerek eğitim öğretimin hizmetine sunulması takibimizde olacak.”