GEZİ’Yİ SAVUNUYORUZ, ADALETİ SAVUNUYORUZ

0
16

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın yaptığı “Hakimler ve mahkemeler kimseden emir ve talimat almazlar, kimsenin tavsiye veya telkinine göre de karar vermezler. Anayasaya, kanuna ve hukuka uygun vicdani kanaatlerine göre karar verirler. Türkiye bir hukuk devleti’dir. Hiç kimse kendini mahkeme veya hakim yerine koymamalıdır.” açıklamasını sert bir dille eleştirdi. AKP’den önce yargıya güvenin yüzde yetmişlerde olduğu, AKP döneminde ise yüzde yirmilere düşen yargıya güvenin sorumlularından olan ve üçüncü defa Adalet Bakanı olan Bozdağ’ın hukuk ve adalet hakkında konuşması trajikomiktir diyen CHP’li Zeybek, “Cumhuriyet tarihinin hiçbir döneminde yargı bu kadar siyasallaşmamıştı ama AKP’li Adalet Bakanı sanki bunlar yokmuş gibi demeç veriyor. Gezi Davası’nın siyasi bir dava olduğunu kendisi de, partisinin genel başkanı da çok iyi biliyor. Siyasi bir davadan adalet beklenmez, çıkan kararda bir o kadar siyasidir.” dedi.

17-25 ARALIK’IN ÜSTÜNÜ ÖRTEN ADALET BAKANI,

YARGI TALİMAT ALMAZ DİYEMEZ

CHP’li Zeybek açıklamasının devamında şunları söyledi; “17-25 Aralık Rüşvet Operasyonları sonrası yapılan kabine değişikliği ile Adalet Bakanı olan Bekir Bozdağ, o gün mahkeme heyetlerinin, savcıların yerlerini değiştiriyordu, bugün ise kimse yargıya talimat veremez nutku çekiyor. O gün kimlere telkinde bulunduğunu açıklasın, ortada hala 17-25 Aralık’ın iddiaları var, eğer kendinize çok güveniyorduysanız neden bağımsız mahkemeler bu süreci noktalamadı, suçlanan kişiler bırakın masumiyetlerini mahkemelerde anlatsalardı. Adalet Bakanı o gün göreve kendilerinin getirdiği hakim ve savcılara güvenmedi, bugünse onların yerine getirdiği geçmişte AKP’de siyaset yapan yargı mensuplarına güveniyor. Sarayın yargısı, sarayın adaleti, sarayın avukatları ve sarayın talimatları ile bağımsız ve tarafsız yargı olmaz.”

KAŞIKÇI CİNAYETİ DOSYASINI SUUDİ ARABİSTAN’A TAVSİYE VE TELKİNLE KİM GÖNDERDİ?

 “Adalet Bakanı Bozdağ, yargı talimat ve telkinle iş yapmaz diyor, peki soralım o zaman Gazeteci Cemal kaşıkçı cinayetinin mahkemedeki dosyası neden bakanlığınızın izni ile Suudi’lere verildi. Yargıya müdahale eden sizsiniz, yargı bağımsızlığını ayaklar altına alıp sonrada adalet savunucusu olamazsınız. Adalet, AKP’ye bırakılamayacak kadar hayati bir kavramdır.”

GEZİ’Yİ SAVUNUYORUZ, ADALETİ SAVUNUYORUZ

“Gezi Davası’nın siyasi bir dava olduğu tüm kamuoyunun takdiridir, dün FETÖ eli ile yapılan kumpas davaları neyse bugünde Gezi davası odur. Gezi’ye katılan milyonlarca insanı korkutmak için açılan ve öç alma duygusu ile tüm yasaları hiçe sayılarak alınan bu karar siyasidir. Birleşmiş ve hakkını arayan bir halktan korkan iktidar, yargıyı muhaliflerin üzerinde bir silah olarak kullanmaya çalışıyor ama ne olursa olsun biz Gezi’yi ve adaleti savunmaya devam edeceğiz. Siz farkında olmasanız da Gezi parkı dokuz yıldır direniyor ve direnecek.”