ÖZER’DEN BAKAN ÖZER’E ANTALYA LİSESİ SORUSU

0
20

TARİHİ EĞİTİM KURUMUNUN DEVRİ İÇİN KİMDEN GÖRÜŞ ALDINIZ

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Mili Eğitim Bakanı Mahmut Özer’e Antalya Lisesi’nin Olgunlaşma Enstitüsü’ne devredilmesine ilişkin herhangi bir işlem başlatılıp başlatılmadığını sordu. Lisenin, sanat merkezi yapılmak üzere devrinin talep edildiği iddiası hakkında soru önergesi veren Özer, “2019 yılında da Dışişleri Bakanlığı’na lojman ve konukevi olarak devredileceği iddiası Antalya Valiliği tarafından yalanlanmışken üç sene sonra Antalya Lisesiyle ilgili yeni bir talebin gündeme gelmesi kamuoyunda tepkiyle karşılanıyor” dedi. “Antalya Lisesi yüzyılı geçkin tarihiyle Antalya’nın simgelerinden biridir. Bakanlığın bu tarihi eğitim kurumunu elden çıkarmayı düşünmesi bile rahatsız edici” diyen CHP’li Özer, şu sorularına yanıt istedi:

  • Tarihi Antalya Lisesi’nin Olgunlaşma Enstitüsüne devrine ilişkin iddia doğru mudur? Doğruysa devredilmesine yönelik Bakanlığınız herhangi bir işlem başlatmış mıdır?
  • Söz konusu devredilme talebi doğruysa Bakanlığınız bu tarihi eğitim kurumunu neden elden çıkarmak istemektedir?
  • Daha önce yine başka kurumlara devri iddiası gündeme geldiğinde tepki gösteren ve Antalya Lisesi’nin eğitim kurumu olarak devam etmesini isteyen Antalya halkının görüşü neden dikkate alınmamaktadır?
  • Kamuoyunda tepkiyle karşılanan devir iddiası doğruysa Bakanlığınız yerel ölçekte hangi kurumların görüşünü almıştır?