“TÜRK VATANDAŞLARININ, ANTALYA’DAN EV ALAN SUDAN VE DOMİNİK VATANDAŞI KADAR ALIM GÜCÜ YOK MU?”

0
39

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek’in, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’nın yanıtlaması istemiyle 2015-2022 yılları arasında Antalya’da yabancıların aldığı ev sayısı ve uyruklarına göre dağılımını sorduğu önergeye verilen cevapta 01.01.2015 ile 23.05.2022 tarihleri arasında Antalya ilinde satış vb. yollarla 46.663 adet bağımsız bölüm (konut, işyeri vb.) yabancı gerçek kişiler tarafından edinildiği belirtilmektedir.

Önergeye verilen cevapta Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü İstatistik Bilgi Sistemi kayıtlarına göre 2015-2022 yılları arasında 119 farklı ülkeden kişinin Antalya’da taşınmaz sahibi olduğu belirtilmekte, Somali, Ruanda, Şili, Myanmar ve Kribati gibi birçok ülke vatandaşının yer alması ise dikkat çekmektedir.

Önergeye verilen cevap sonrası açıklamada bulunan CHP Antalya Milletvekili Rafet Zeybek şu açıklamalarda bulundu;

“İÇ SAVAŞIN SÜRDÜĞÜ YEMEN VATANDAŞI ANTALYA’DA EV ALABİLİYOR, BİZİM VATANDAŞIMIZ HAYALİNİ KURAMIYOR”

“Turizm başkenti olarak anılan Antalya’mızın 119 farklı ülkeden insanlar tarafından tercih edilmesi aslında bir bakıma kentin bu sıfatı gerçek manada hak ettiğinin en büyük göstergesidir. Ne var ki yabancı komşularımızın ev sahibi olabildiği şehrimizde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları bırakın ev satın almayı, bütçelerine göre kiralık ev dahi bulamamaktadırlar. Endonezya’dan, Arjantin’den, Etiyopya’dan, Afganistan’dan, neredeyse tüm AB ülkelerinden ve hatta iç savaşın devam ettiği Yemen’den komşularımız var, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına uyan, toplum bilincine sahip ve saygılı tüm yeni komşulara açık ve hoşgörülü bir yerdir Antalya ve insanı. Ancak bu durumun bir başka noktası ise AKP’nin başkanlık sevdası ile başlayan ekonomik krizin artık günümüzde daha fazla hissedilmesi sonucu artan enflasyonla bu ülke vatandaşlarının konut almak için zorlanmasıdır. Yıllarca amuda ya da özel sektörde çalışmış emekli ikramiyesi ile Antalya’da bir ev almak isteyen bir vatandaşımız ortalama bir evin ancak peşinatını ödeyebilir duruma gelmiştir. Kredi ile ev alınması durumunda ise maaşının en az 4 katı kadar kredi taksiti ödemesi gereklidir.”    

“TÜRK VATANDAŞLARININ, ANTALYA’DAN EV ALAN SUDAN VE DOMİNİK VATANDAŞI KADAR ALIM GÜCÜ YOK MU?”

“Antalya’da ve ülke genelinde ev fiyatlarının astronomik artışı nedeniyle kiralarda gelir seviyesinin üzerinde artmaktadır. Antalya gibi yabancılarında talep ettiği bir şehirde ise ne yazık ki ev kiraları ortalama maaşların çok üzerindedir. Memurların tayin dönemi, üniversite öğrencilerinin kayıt sonrası barınması için ve yeni evlenen çiftlerin yuva kurması için bütçelerine uygun kiralık ev bulmak neredeyse artık imkânsız bir hal almıştır. Vatandaşın en doğal barınma hakkını dahi sağlayamayan AKP iktidarı durumun vahametinin farkında değildir, halktan ve sorunlarından uzaktadır. Vatandaşın konut sorununu Beştepe’deki bin odalı saraydan, kupon arazi dökümü çıkartarak yapamazsınız. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının, Antalya’dan ev alan Sudan ve Dominik vatandaşı kadar alım gücü yoksa bu utanç AKP’nindir.”