Yeni il Başkanı Nail Kamacı

0
294

CHP Antalya İl Kongresi’nde 647 delegeden 390’ının oyunu alan 22. Dönem Antalya Milletvekili Nail Kamacı, İl Başkanı oldu. Mevcut Başkan Nuri Cengiz’in oyu ise 208 oy aldı.

CHP 38. Antalya İl Kongresi Nâzım Hikmet Kongre Merkezi’nde dün yapıldı. Kongrenin divan başkanlığına oy birliğiyle CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer seçildi. Kongrenin konukları arasında CHP Grup Başkanı ve Genel Başkan Adayı Özgür Özel, Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, CHP ilçe başkanları, CHP ilçe belediye başkanları, CHP Antalya milletvekilleri, parti delegeleri ve partililer yer aldı.

Mevcut Başkan Nuri Cengiz ile 22. Dönem Milletvekili Nail Kamacı başkanlık için yarıştı. 647 delegesi bulunan il kongresinde Nail Kamacı’nın listesi kazandı. Nail Kamacı 390 delegeden oy alarak CHP İl Başkanı olurken, Nuri Cengiz 208 oy aldı.

BÜTÜN İLLERİ ALACAĞIZ

CHP Antalya İl Kongresi İstiklal Marşı ve Saygı duruşunun ardından CHP İl Başkanı Nuri Cengiz’in ‘hoş geldiniz’ konuşmasıyla açıldı. Cengiz’in hoş geldiniz konuşmasının ardından kongre delegelerine seslenen Divan Başkanı CHP Genel Başkan Yardımcısı Semra Dinçer, “ Umudumuz büyüktü iktidara çok yaklaştık kazanamadık, ama kazanamamamızın birtakım sebepleri vardı. Başında devletin bütün imkânlarını kullanan bir iktidarla mücadele ettik, valisiyle, kaymakamıyla, hâkimiyle her alanda devletin bütün imkânlarını kullanan bir iktidarla mücadele ettik. Yalanın, montajın, iftiraların havada uçuştuğu bir seçim geçirdik. bu olumsuzluklara, bütün bu imkânsızlıklara, haksız rekabete karşı biz bu ülkede farklı ideolojileri olan, bizimle belki aynı duyguları paylaşmayan 25,5 milyon oyu aldık. 25,5 milyonun umudu olduk. Önümüzde bir yerel seçim var ve biz boynumuzda 25,5 milyonun yüküyle bir an evvel kongrelerimizi bitirip, kurultayımızı tamamlayıp sahalara çıkmanın ve mücadele etmenin zamanı olduğunu biliyoruz. 2024 seçimlerinde, nasıl 11 büyükşehri aldıysak Manisa’yı da Denizli’yi de Bursa’yı Balıkesir’i de alacağız.” dedi.

KİMSEYE BORCUMUZ YOK

Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek kongrede yaptığı konuşmada, “ Türkiye’nin bütçesine göre en borçlu belediyesini aldık. Çalmadan, çaldırmadan ihalelerimizi şeffaf bir şekilde yaptık. Ne günü geçmiş emekçilere borcumuz ne kurum ve kuruluşlara borcumuz var. Bundan sonra da hiçbir kurum ve kuruluşa borcumuz olmadan köylüsüyle, çiftçisiyle hep birlikte ilçe belediyelerimizde belediye başkanlarımızın da sayısını arttırarak yeni kongrenin hayırlı olacağı düşüncesiyle il başkanlığında yarışan arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

İki adaylı olarak yapılan Seçimde Nail Kamacı mavi, Nuri Cengiz beyaz listeyle yarıştı. Yapılan kura çekimi sonunda ilk konuşma hakkı verilen İl Başkan Adayı Nuri Cengiz, “Kimileriniz beni eleştirdiniz! Çünkü kimileriniz her söylenene cevap verecek, kendi partisi içinde elini masaya vuracak, belediye başkanlarıyla, milletvekilleriyle, genel merkez yöneticileriyle kavga edecek, parti içi ötekileştirmeye neden olacak il başkanı profili istediniz. Oysaki Antalya İl Örgütü’nün kavgaya değil, sükûnete ve ortak akla ihtiyacı vardı. Yeri geldi hakarete uğradım, yeri geldi ağır dille eleştirildim, yeri geldi yok sayıldım ama bir Cumhuriyet Halk Partiliye yakışır bir şekilde il başkanlığının sorumluluğuyla hareket ettim. Çünkü kavgamız Cumhuriyet Halk Partisi içinde değil, dışarıda iktidara karşı olması gerekiyordu” dedi. “Listeler beğenilmedi. İttifak eleştirildi. Parti içi kavgalara girildi! derken başta genel başkanımız olmak üzere Antalya’da milletvekili listesinin sorumlusu il başkanı oldu” diyen Nuri Cengiz, “Oysaki seçim öncesi bütün kamuoyu araştırılmalarında yüzde 36-37 arasında seyreden oy oranımız ancak yüzde 33’lere ulaşabildi. Bu da bizim, Antalya’da 8 vekil çıkarabilecekken, 6’da kalmamıza sebep oldu. Bu gözler neyi gördü, bu kulaklar neyi işitti biliyor musunuz? Listeleri beğenmeyip, listeleri yapanlara ders vermek adına sahada başka partilere çalışanların ihanetini gördü ve duydu” ifadelerini kullandı.

PARTİNİN İÇİNDEN GELEN BİRİYİM

Cengiz’in ardından kürsüye çıkan diğer il başkan adayı Nail Kamacı, “Arkadaşlar ben partinin içinden gelen biriyim. Geçmiş bugün başlamadı, geçmiş 1992’lerde başladı. Binamızda yoktu, telefonumuz da yoktu, hiçbir şeyimiz yoktu her şeyi arkadaşlarımla gönüllülük esasıyla ödedik. Eskiden konser salonları doluyordu; üstelik biletler parayla satılıyordu. Bugün ücretsiz konser düzenleniyor ama konser alanı yine dolmuyor, partililer gelmiyor. Bugün neden gelmiyorlar? Parasız geldikleri halde neden gelmiyorlar. Geçenlerde parti binasında basın açıklaması yaptım kaç kişi vardı, 500 kişi vardı. Bunlar geçmişin özlemidir. Cumhuriyet Halk Partisi yeniden yapılandırılmalı. Tüzük konusunda Cumhuriyet Halk Partisi kendine gelmelidir. Çünkü üyelerle üst düzey arasındaki ilişkiler bitti. Neden bitti? Çünkü uzun zamandır ön seçim yapmıyoruz. Partililerin en çok istediğinden bir tanesi ön seçim. 1999’dan sonra bir kez ön seçim oldu, 2015 yılında. Onun dışında ön seçim hatırlamıyorum” dedi.

CHP 38. Antalya İl Kongresi’nde konuşmalardan sonra oy kullanma işlemine geçildi. 647 delege sandık başına giderek seçim başladı. Nail Kamacı, 390 delegenin oyunu alarak CHP Antalya İl Başkanı oldu.

İL YÖNETİM KURULU (ASİL) Tekin Açıkkalın, Anıl Akbulut, irfan Akgün, Taner Akpınar, Ali İhsan Altınbilek, Mustafa Altıner, Ümüt Aslan, Ömer Can Atmaca, Gazi Baykın, Necla İnci Bayrak, Esin Bayrı, Şenay Demiralay, Burhan Demiröz, Neclet Döş, Fevzihan Duygu Engin, Tahir Erdem, Günay Fırat, Serpil Gül, Mustafa Kozak, Ali Müncester, Mustafa Fatih Özcan, Buğra Özçelik, Sezer Selçuk, Özge Sönmez, Mehmet Tosun, Hatice Kübra Turan, Uğur, Lokman Uysal, Ziya Berkhan Yaman, İsmail Yılmaz, Kadir Zeybek, Mehmet Zorlu’dan oluştu.