ERDEM: “MEVZU BAŞÖRTÜSÜ DEĞİL, YARA ALAN HUKUKTUR.”

0
1041

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Mustafa Erdem, geçtiğimiz Pazar günü akşam saatlerinde yaşanan arbede ile ilgili yaptığı açıklamada, “Burada “evet” broşürü dağıtanların ısrarı ile broşür almak istemeyip “hayır” diyeceğim” diyenler arasındaki tartışmanın başörtüsü mağduriyetine çekilmeye çalışılması acizliktir. Bu arada ortaya çıkan hukuksal süreçte ayrımcılık ta kamu vicdanını yaralamıştır” dedi.

Başkan Mustafa Erdem, yazılı açıklamasında “Muratpaşa ilçemizde geçtiğimiz Pazar günü saat 16.30 sıralarında meydana gelen olayda Referandum için açılan “evet” standında görevli bayanlar ile broşür vermek istedikleri iki bayan arasında tartışma yaşanmıştır.

Bayanlar kendilerinin “hayır” diyeceğini, dolayısı ile de bu broşürü almak istemediklerini beyan etmişlerdir. Israr üzerine zorla eline tutuşturulan broşürü yırtmıştır. Bize gelen iddialar, broşür dağıtanların bu tepki üzerine Rabia işareti yapıp “hayır” diyen bayanın burnuna dokunarak  ‘Siz 16 Nisan’dan sonra göreceksiniz, bu ülkede sizin gibilere yer yok’ dediği şeklindedir” görüşüne yer verdi.

Erdem, bayanlar arasında çıkan arbedede, stand görevlisi bayanın başörtüsünün düştüğü kaydedilen görüntüler mevcutken, aynı görüntülerde bayanların kavgasında erkeklerin baş role soyunduğunu gözlemlediklerini de belirttiği açıklamasında daha sonra şunları kaydetti: “Görüntülere bakıldığında “hayır” diyen bayanların bir linçten kurtulduğu açıkça ortadadır. Ayrıca; tartışmada “Evet” diyen taraftakilerin emniyet ifadesinden sonra serbest bırakılırken “hayır” diyeceğini beyan edenlerin nezarethanede sabahlayıp tutuklanmak talebiyle mahkemeye sevk edilmeleri de geldiğimiz durumun vahametini özetlemektedir.

İşin daha vahim tarafı Ülkemizi uçurduğunu iddia edenlerin bu küçük tartışmadan nemalanmaya çalışmasıdır. İl Başkanı ve Dışişleri Bakanı’nın bu küçücük tartışmayı bir “kavga” hatta daha da ileri giderek “başörtüsü” üzerinden “inanç” kavgası haline dönüştürmeleridir. Bakan Çavuşoğlu’nun sarf ettiği  “İşte bu hayırcılar böyle, bunlara insan bile demek yakışmaz, hayvan” cümlesinin anlamını da sevgili halkımızın takdirine bırakıyorum.”

İktidar partisinin il başkanının da sosyal medya çığırtkanlığı yaparak eski bir oyunun yeni figüranı olduğunu öne süren Erdem, “Gezi olayları sırasında atılan “Başörtülü bacıma saldırdılar” yalanından bir kez daha nemalanmak çabasının, bu ülkeye katkı sağlamayacağını, tam tersi en iyi yapılan iş olan ayrışmayı körükleyeceğini hatırlatmak istiyorum.

“Saldırıya maruz kalan gençlik kollarımızdaki kardeşlerimize geçmiş olsun. Biz hiçbir zaman şiddetten yana olmadık, zulümden yana olmadık ancak zulme boyun eğmedik, eğmeyeceğiz.” diye açıklama yapan İl başkanı keşke “arkadaşlarla görüşeceğim. Gerginlik zarar verir. Sükunetle çalışmaları gerektiğini söyleyeceğim” deseydi. Ama bugün bulunduğumuz noktadan baktığımızda, bu kampanya sürecinin “kavga” üzerine kurulduğunun bir örneği de yaşanan bu küçük tartışmanın “Terörle Mücadele Davası” boyutuna çekilmesidir” dedi.