KARAR HUKUKSAL OLMAKTAN ÇOK SİYASAL ÖZELLİK TAŞIYOR

0
1674

CHP Antalya İl Gençlik Kolları Başkanı Musa Gül, parti binası önünde yaptığı basın açıklaması ile CHP Antalya Gençlik Kolları üyesi Cem Özgür Yaman’ın tutuklanmasına tepki gösterdi.

CHP Antalya İl Gençlik Kolları Başkanı Musa Gül, “Cem Özgür Yaman’ın tutuklanması, halkoylamasına az bir zaman kala alınan bu karar hukuksal olmaktan çok siyasal özellik taşımaktadır. Memleketimiz için çıktığımız bu yolda hiçbir arkadaşımızı geride bırakmayacağız. Adalet sağlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz.” dedi.

GÜL: “ÇALIŞMALARIMIZ ANTİ DEMOKRATİK UYGULAMALARLA ENGELLENMEYE ÇALIŞILMAKTADIR”

CHP Antalya İl Gençlik Kolları Başkanı Musa Gül, “Nişanına 8 gün kala, 8 ay önce attığı eleştiri tweetleri nedeniyle, Adliyeye telefon ile çağrılan Cem Özgür Yaman ”HAYIR” çalışmasını yarıda bırakıp adalete güvenmiştir. Ancak ne yazık ki, kaçma şüphesi gerekçe gösterilerek Cumhurbaşkanına hakaret iddiasıyla tutuklanmıştır.

Bildiğiniz gibi ülke olarak zor süreçlerden geçiyoruz. Ekonomik bunalımların, dış politikada kötüye giden ilişkilerin, terör olaylarının olduğu bir darboğazın yanı sıra 16 Nisan’da yapılacak olan halkoylaması için de var gücümüzle çalışıyoruz. Ne yazık ki eşit şartlarda yürütülmeyen bu yarışta, başından beri birlikte yürüdüğümüz yol arkadaşlarımız da anti demokratik uygulamalarla engellenmeye çalışılmaktadır. Daha önce yönetim kurulundaki arkadaşlarım da ifadeye çağırılmışlardı. Bu kez yapılan gözaltı sonucunda Cem Özgür Yaman kardeşimiz hakkında tutuklama kararı verildi.”

GÜL: “BU KARAR HUKUKSAL OLMAKTAN ÇOK SİYASAL ÖZELLİK TAŞIMAKTADIR”

Bilinmelidir ki Cumhuriyet Halk Partisi’ne gönül veren her bir genç, yüreği yurt aşkı ile yoğrulmuş, şiddete taviz ve insan haklarından ödün vermeyen arkadaşlarımızdır. Nişanına 8 gün kala 8 ay önceki bir olaya ilişkin, üstelik halkoylamasına az bir zaman kala alınan bu karar hukuksal olmaktan çok siyasal özellik taşımaktadır.”

GENEL BAŞKANIMIZA GEREKLİ BİLGİLERİ AKTARDIK

Biz, Genel Başkanımıza yaşanan süreçle ilgili gerekli bilgileri aktardık. Kendileri de konunun yakından takipçisi olacaklarını söyledi. Bizler de memleketimiz için çıktığımız bu yolda hiçbir arkadaşımızı geride bırakmayacağız. Adalet sağlanana kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

Cem Özgür Yaman’ın Avukatı yaptığı açıklamasında; “İlk gün Cem ifadeye çağrılmıştır telefon usulü ile. Hep birlikte Güvenlik Şubeye gittik. İfademizi verdik. Tekrar ikmalen yani değil yani mevcut olarak değil, polis kontrolünde değil salıverilmiştir. Adliye’ye kendi ayaklarıyla gitmesi istenmiştir daha sonraki bir zaman da. Ancak arada neler yaşandığını bilmiyoruz. Arada hangi telefon görüşmelerinin yapıldığını bilmiyoruz. Hangi usulen baskıların olduğunu bilmiyoruz. Ama ertesi gün sabah tekrar yine telefonla çağırılmıştır ve tutuklanacağı ona bildirilmiştir telefonda buna rağmen Cem yine korkmadan çekinmeden adalete sığınmıştır. Adliye’ye kendi ayaklarıyla gitmiştir. Ne yazık ki Sulh Ceza Hakimliği onu bu kadar gelişmeye rağmen kaçma şüphesi ile Bunun altını tekrar çizmek istiyorum biz burada bir suçun yokluğunu yada varlığını tartışmıyoruz. Onu mahkemede savunacağız. İfade özgürlüğünü, Avrupa İnsan Hakları sözleşmesini, Anayasanın 26. Maddesini bunları çatır çatır mahkeme de savunacağız. Ama bu adam neden tutuklu yargılanıyor bunun altını çizmek gerekiyor. Kaçıyor mu? Nereye kaçıyor? Bu arkadaşımız, bu dostumuz, bu yol arkadaşımız Adliye’ye telefon ile yürüyerek gitmiştir. Ne yazık ki kaçma şüphesiyle tutuklanmıştır. Tutuklu yargılanmanın bir an önce sona ermesi için yaklaşık 15 avukatımızla birlikte şimdi Adliye’ye geçiyoruz itiraz dilekçelerimizi tekrar sunuyoruz. Ve tekrar değerlendirileceğine, kısa sürede çıkacağına inanıyorum.” Diye konuştu.

CHP Antalya İl Başkanı Mustafa Erdem ise konuşmasında; “Sadece Antalya’da değil Türkiye’nin her yerinde dernek imkanlarının kullanıldığı hatta o da yetmeyip özel vakıfların bile siyasete alet edildiği bir süreç yaşıyoruz. Antalya’da da izliyorsunuz. Birçok yerde farklı dernekler adı altında siyasi çalışmalar yapılıyor. Özellikle bilinmesini istediğim tek şey bu tip baskılar; ne bizi bayrağımızdan, ne vatanımızdan, ne cumhuriyetimizden, ne Atatürk’ümüzden, onlara olan sevgimizden geri bırakamayacaktır. Cumhuriyet Halk Partililer olarak; 16 Nisan’da yine parlamenter demokrasinin gölgesinde daha geliştirilmiş bir cumhuriyetle yönetilmeye devam edeceğiz. Korkutmanın bizleri yıldıramayacağına kesinlikle inanıyoruz. Biz korkmuyoruz, yılmıyoruz. Cumhuriyet’e de, Atatürk’e de sonuna kadar sahip çıkacağız.” Diye belirtti.