ÖZER’DEN TARSİM ELEŞTİRİSİ

0
25

TARSİM’İN ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK

TARSİM mart ayında seraları hortum nedeniyle yıkılan ve zarar gören çiftçilere hasar tespit çalışmaları sırasında 6 ay önce imzalanan poliçedeki fiyatlar üzerinden ödeme yapacağını söyleyince, çiftçiler duruma isyan etmişti. CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer de 1-3 Mart tarihleri arasında Antalya’nın Serik ve Aksu ilçelerindeki afet mağduru çiftçilerin bu isyanını gündeme taşımıştı.

Konunun basında yer almasının ardından 8 Mart’ta Tarım Bakanlığından bir yetkilinin kendisini aradığını belirten Özer, “Bize artan enflasyon nedeniyle olağanüstü bir durum yaşandığı için ilk kez böyle bir sorunla karşılaşıldığı söylendi. Ayrıca çiftçilerin poliçede yazan demir ve plastik gibi sera malzemelerinin bedellerinde bir artış varsa buna göre poliçelerini de güncelleme imkanlarının bulunduğu ifade edildi” diye konuştu.

ÇİFTÇİ ALDATILMIŞ HİSSETTİ

Özer şöyle devam etti: “Buradaki sorun şu, çiftçi poliçesini güncellemesi gerektiğini bilmiyordu. Sonuçta çiftçi devletin güvencesinde kendilerine sunulan sigortayı yaptırmış ve başına bir afet hangi tarihte gelirse gelsin, sigortanın karşılayacağını düşünüyordu. Ama meğerse öyle değilmiş. Çiftçiler kendilerinin aldatıldığını hissetti.”

CHPli Özer’in bakanlık yetkilisiyle konuşması sonrası kendisine gönderilen yazılı bilgilendirmede de poliçe güncellemesine işaret edilirken, iki gün sonra yani 10 Mart’ta TARSİM çiftçilere SMS ile bir hatırlatma ve bilgilendirmede bulundu. Kendisi çiftçi olduğu için bu mesaj CHP’li Milletvekili Aydın Özer’e de geldi. TARSİM mesajında şöyle diyordu: “Değerli üreticimiz, mevcut sera sigortası poliçenizdeki sigorta bedellerini güncel rayiç değerler üzerinden revize ettirmek için acentenize başvurabilirsiniz.”

TARSİM’in ancak konu gündeme gelince çiftçileri uyardığını söyleyen CHP’li Özer, “Demek ki biz söylemesek kimse bunu fark etmeyecekti. Biz söylemesek, afet mağduru çiftçinin TARSİM’den zararının tamamını karşılayabilmesi için poliçesini güncellemesi gerektiği gündeme gelmeyecekti. Yani TARSİM enflasyon artarken yaşanacak bir afette çiftçinin iki kat mağdur olabileceğini düşünmemiş, kimseyi uyarmamış, herhangi bir öngörüde bulunmamıştı. Kısacası bu iktidarın öngörüsüzlüğü, liyakatsizliği ve insanını düşünmeyen tavrı burada da kendini göstermiştir” diye konuştu.

MAZARET VAR, ÇÖZÜM YOK

Öte yandan Tarım ve Orman Bakanı Vahit Kirişçi’ye de bir soru önergesiyle “Olağanüstü bir ekonomik dönemdeyiz diyerek mazeret sunmak yerine olağanüstü bir çözüm üretmeniz gerekmez mi?” diye soran Özer, 19 Nisan tarihinde verilen yanıta da dikkat çekti:

“Gelen yanıtta “TARSİM bunu öngörerek mesajla bilgilendirme yaptı” deniliyor. Lütfen kimse kimseyi kandırmasın. TARSİM’in özrü kabahatinden büyük. Afetin olduğu gün ortada, 1-3 Mart. Çiftçinin güncelleme yapması gerektiğini bilmediği ve ancak afet sonrası tespit çalışmalarında bunu öğrendiği ortada. Konuyu gündeme taşıdığımız gün ortada, 7 Mart. Bakanlığın bizi aradığı gün ortada, 8 Mart. Benim cep telefonuma gelen mesajın tarihi ortada, 10 Mart. Neticede poliçenin yapıldığı tarihte 8 lira olan demir 16 lirayı, 25 lira olan plastik 55 lirayı bulmuşken çiftçiler yıkılan seralarının ancak yarısını karşılayacak oranda TARSİM’den ödeme alabildiler. Ülkedeki her şeyin fiyatı dolara bağlı artarken, yatırım hesapları bile kur korumalı mevduata uyarlanmışken çiftçiye olan bu garezin sebebi nedir anlamak mümkün değil.”