“Temizliğe buradan başlıyoruz”

0
192

KPSS sınavındaki şaibeli durumu protesto eden CHP Antalya İl Gençlik Kolları üyeleri, ÖSYM Antalya Merkez Sınav Koordinatörlüğü önünde ilginç bir eylem yaptı.  Gençler, bina önünü fırçalarla yıkayarak “Temizliğe buradan başlıyoruz” dedi.

31 Temmuz 2022 Pazar günü yapılan KPSS’nin Genel Yetenek-Genel Kültür oturumlarının ardından sosyal  medyada yapılan paylaşımlar ile ortaya çıkan, konuya gelen tepkiler sonucu, üstü kapatılamadığı için inceleme başlatarak, sınav sorularının bir yayınevinin soru kitapçıklarında birebir yer aldığını açıklayan ÖSYM sınavı iptal etti.

Daha önce de bunun gibi birçok skandalın ortaya çıkmasına rağmen önüne geçilmemesi; üzerine hayatlarımızı inşa ettiğimiz soru kitapçıklarının türlü türlü skandallara karışması ÖSYM’nin gençler gözünde bir kez daha güvenilirliğini yitirmesine neden olmuştur.

Avrupa’nın herhangi bir ülkesinde, böyle bir skandal yaşansa, ülke alt üst olur, tüm siyasi sorumlular istifa ederdi. Bizim sıklıkla karşılaştığımız bu ve benzeri skandalların siyasi sorumlularının hepsi yerli yerinde. Yaşanılanları normalleştirmeyeceğiz, yaşananlara alışmayacağız. Ve bugün burada, emeği ve geleceği çalınan tüm gençler adına Siyasi İktidara sorularımızı soruyor, takipçisi olacağımızı tüm Antalya kamuoyuyla paylaşıyoruz.

1.) KPSS sorularını hazırlayan komisyon hangi üyelerden oluşmaktadır? Üye isimleri nelerdir ve bu isimler hakkında gerekli soruşturmalar başlatıldı mı?

2.) Bu komisyondaki üyelerin yeniden görev almasının önüne geçmek için soruşturma süresince açığa alınmış mıdır?

3.) Komisyon üyelerinden en az biri veya daha fazlasının bu skandalın bir parçası olduğu açıktır. Şaibeye karışmış isim veya isimlerin daha önceden görev aldığı sınavlar soruşturma kapsamında incelenmekte midir? Bu skandala imza atanların, hazırlığı, görev aldığı tüm sınavlar şaibelidir.

4.) Süleyman Soylu ve AKP yöneticilerinin Yediİklim Yayın Evi ile ilişkilerinin boyutu nedir? Bu yayın evinin siyasiler ve tarikatlarla bağları incelemeye tabi midir?

5.) Milyonlarca gencin umutlarıyla, emekleriyle oynanmışken, ÖSYM Başkanının görevden alınmasının dışında bu skandalı aydınlatmaya ilişkin dişe dokunur, hiçbir açıklama yapılmamasının sebebi nedir? Yine gençlik iktidarınızdaki kliklerin kavgasına kurban mı gitmektedir, yoksa gençliğin umutları, emekleri çalınması alışkanlık haline mi gelmiştir?

Gençliğin emeğinin, geleceğinin çalınmasını engelleyemeyen Siyasi İktidarın, bari gençliğin sorularını cevaplamasını bekliyoruz. Ve son olarak Mağduriyete uğramış tüm kardeşlerimize sözümüz olsun. Bizim emeğimize, geleceğimize göz diken tüm şer odaklarını elbet bulacağız. Gençliğin ahını alanlardan, biz de hesap soracağız!!!!

Ve şimdi ilk olarak, Arkadaşlarımızla birlikte Antalya’da ÖSYM’nin önünü temizleyerek başlıyoruz. Yarın iktidarımızda ise içini temizleyerek tüm Türkiye’yi bu kirli ellerden, şaibelerden, kirlilikten temizleyeceğiz…

Bu da Türk Halkına Sözümüzdür.