CHP HEYETİ ANTALYA ADLİYESİ ÖNÜNDEN SESLENDİ

0
10

Kepez Belediye Başkanı Mesut Kocagöz’ün Antalya’da meydana gelen teleferik faciasına ilişkin tutuklanmasının ardından CHP heyeti Antalya Adliyesi önünde tepki gösterdi, Antalya Adliyesi önünde bir açıklama yaptılar.

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı ve CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır, Antalya’da meydana gelen teleferik kazasıyla ilgili Kepez Belediye Başkanının tutuklanmasına ilişkin açıklama yaptılar. CHP heyeti, Antalya Adliyesi önünde bir basın açıklamasıyla ‘Hukuksuzluğa son verin’ çağrısında bulundular.

CHP İL BAŞKANI KAMACI: ‘DEMOKRASİYE SAHİP ÇIK’

CHP Antalya İl Başkanı Nail Kamacı, demokrasiye sahip çıkmanın ve verilen oylara sahip çıkmanın önemini vurguladı. Kamacı, “Demokrasiye sahip çık, verdiğin oylara sahip çık” dedi.

CHP Grup Başkanvekili Ali Mahir Başarır’ın açıklamaları şöyle: “Daha milletvekillerimiz arkadaşlarımız dinlenmeden savcılık Kepez Belediye Başkanımızı sadece bilgi almak için adliyeye davet ediyor. Giyiniyor hemen gelecek, bir bakıyoruz bir ekip otosu aşağıda bekliyor. Ben buradan kıymetli yargıçlara sesleniyorum, hangi şekilde bizi adliyeye davet ederseniz edin biz geliriz. Bilgi edinmek için çağrılan belediye başkanımız haksız, hukuksuz, dehşet verici bir kararla tutuklu. Şimdi ben buradan seslenmek istiyorum, alt sınırı iki yıl olan katalog suçlarda yer bulamayan bir suçtan dolayı ikametgâh şahit zaten belediye başkanı olarak seçilmiş bir kişiyi neden tutukluyorsunuz? Aynı olayı Çorlu’da yaşamadık mı? Çorlu’da bakan suçluydu burada suçsuz bir belediye başkanı var. Çorlu’da 11 duruşmada bu kararı vermeyen mahkeme bugün burada suçu günahı olmayan bir belediye başkanını ne hakla tutukluyor.” Dedi.

Başarır; “Türkiye’de hepimizin hem gülüp hem ağlayacağı bir karar var. 28 Kasım’da aday olmak için istifa ediyor. Bu belediye başkanı aday oluyor, seçiliyor sonra tutuklayan mahkeme diyor ki ‘Hayır sen aralık 18’de istifa ettin.’ Yahu bir aralıkta istifa etmeyen bir devlet memuru kamu görevlisi aday olabilir mi? Yahu zaten o tarihte etmiş bu bir gerçek. Niye bunu söylüyor çünkü o tarihten sonra ağır bakımları bu tesisin yapılmış. Yani sorumluluğu ortadan kalkmış. YSK’nın istifa olarak verdiği tarihi kabul etmeyen bir mahkeme var! Bugün belediye başkanıysa demek ki bu belediye başkanı 1 Aralık’tan önce istifa etmiş. Arkadaşlar böyle bir şey olabilir mi? Sorun şudur, 30 yıl sonra yüzde 50 ile kazandığımız bir belediye başkanımızın seçimin iktidar tarafından hazımsızlığı vardır. Biz belediye başkanımızın arkasındayız” diye konuştu.