AKP’NİN ÖZGÜRLÜK TANIMI: İFADE ETMEDİĞİN SÜRECE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİPSİN

0
25

AKP’NİN ÖZGÜRLÜK TANIMI: İFADE ETMEDİĞİN SÜRECE İFADE ÖZGÜRLÜĞÜNE SAHİPSİN

CHP Antalya Milletvekili ve TBMM Adalet Komisyonu Üyesi Rafet Zeybek, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın “Türkiye’de tweet attı diye hakkında soruşturma başlatılan bir kişi yok. Tweetin içinde yazandan dolayı soruşturma açılıyor” ifadelerini sert bir şekilde eleştirdi. CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’nun eski tweetleri nedeniyle yargılandığını hatırlatan CHP’li Zeybek, “AKP’nin ve Adalet Bakanı’nın ifade özgürlüğü tanımı, ifade etmediğin sürece özgürsün demektir.” dedi.

CHP’li Zeybek yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı;

“İnsanların düşüncelerini özgürce açıklayabileceği mecralar üzerinde tahakküm kurmak siyasal iktidarın hobisi haline gelmiştir. Medya’nın büyük çoğunluğu üzerinden yandaşlarla kurulan hegemonyaya rağmen insanlar özgürce sosyal medyadan görüş ve eleştirilerini aktardıklarında ise yargı eli ile üzerlerine gidilmektedir. Hatırlanacağı gibi partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’da geçmişte sosyal medyayı toplumların baş belası olarak tanımlamıştı, onun Adalet Bakanı’nın ise tweetten değil, içinde yazılandan soruşturma açılıyor ifadesi aslında talimat sisteminin dışavurumudur.”

DÜŞÜNCE ÖZGÜRLÜĞÜ ANAYASAL HAKTIR

“Türkiye Cumhuriyeti Anayasası 25’inci maddesi “Herkes, düşünce ve kanaat hürriyetine sahiptir. Her ne sebep ve amaçla olursa olsun kimse, düşünce ve kanaatlerini açıklamaya zorlanamaz; düşünce kanaatleri sebebiyle kınanamaz ve suçlanamaz.” der ancak AKP’nin yargı sistemi ülkenin hiçbir sorunu yokmuş gibi, ülkede başka suçlar olmamış gibi sosyal medyada eleştiride bulunan vatandaş avı yapmaktadır. Eski bir Cumhuriyet Savcısı olarak bu ülkenin dürüst ve hukukun üstünlüğünü savunan yargı mensuplarını ayrı tutarak şunu belirtiyorum ki, AKP’nin yargısı da, AKP’nin yargıçları da sandıkta gidecekler.

Dün FETÖ elebaşına güzellemeler yapan Adalet Bakanı Bozdağ’a o sözleri için bir soruşturma açılmamışsa aksine ödüllendirilip tekrar bakan yapılmıştır. Bugün sosyal medyada hayat pahalılığını, adaletsizliği, işsizliği eleştiren vatandaşlara da soruşturma açılamaz.”